Цільове фінансування (target financing) – виділення фінансових ресурсів, коштів цільовим призначенням для забезпечення інтересів інвестора з використанням системи заходів, що забезпечують досягнення заздалегідь заданих цілей, вирішення соціально-економічних проблем, створення певного об’єкта. Цільове фінансування – фінансування конкретних об’єктів та/або заходів. Кошти, призначені для фінансування цільових заходів, виділяються державними та недержавними організаціями та можуть бути використані лише за призначенням.
Кошти цільового фінансування підлягають окремому обліку. У бухгалтерському обліку виділяється група рахунків «Цільове фінансування та цільові надходження», на яких відображаються кошти, отримані з бюджету, фондів спеціального призначення, від інших організацій, фізичних осіб для здійснення заходів цільового призначення (наприклад, проведення НДДКР, підготовка кадрів, утримання дитячих установ і так далі). По кредиту цих рахунків відбиваються надходження коштів, а, по дебету — їх використання на намічені заходи; у балансі кожну звітну дату показується залишок коштів. Залежно від того, за рахунок яких коштів утворені зазначені джерела цільового фінансування, записи виробляються у кореспонденції з рахунками обліку грошових коштів (рахунки «Каса», «Валютний рахунок», «Спеціальні рахунки в банках») або «Розрахунки з різними дебіторами та кредиторами ».
Використання цільового фінансування відображається за дебетом рахунка «Цільове фінансування» у кореспонденції з рахунками: «Основне виробництво» або «Загальногосподарські витрати» — при спрямуванні коштів цільового фінансування на утримання некомерційної організації; “Додатковий капітал” – при використанні коштів цільового фінансування, отриманого у вигляді інвестиційних коштів; «Доходи майбутніх періодів» – при напрямі комерційною організацією бюджетних коштів на фінансування видатків тощо. Аналітичний облік за рахунком «Цільове фінансування» ведеться за призначенням цільових коштів та в розрізі джерел надходження їх.
Кошти цільового фінансування витрачаються у суворій відповідності до затверджених кошторисів та призначення, обумовленого договором.
Цільове фінансування та цільові надходження носять умовно безповоротний та безоплатний характер і, залежно від умов договору, можуть бути використані одержувачем на:
- фінансування капітальних витрат, пов’язаних із купівлею, будівництвом або придбанням іншим шляхом необоротних активів;
- покриття поточних витрат, пов’язаних із замовленням, під виконання якого було виділено цільові засоби (придбання запасів, оплата праці та ін.);
- покриття свідомих збитків, які отримує підприємство в результаті виконання спеціального замовлення;
- надання фінансової підтримки підприємству з метою покращення його фінансового стану;
- оплату праці та соціальне страхування нештатних працівників, зайнятих на роботах, що виконуються на підприємстві за завданням та на користь інших осіб.
До складу чистих активів кошти цільового фінансування не включаються.