Цесія

Цесія (Assignment; Cession) — поступка кредитором (цедент) на платній основі свого права вимагати кошти або інші цінності, на користь третьої особи (цесіонарій), з якої за договором про відступлення права вимоги (договір цесії) переходить визначений таким договором обсяг прав вимагати від дебітора виконання ним свого боргового зобов’язання перед цесіонарієм, яке виникло перед першим кредитором (цедентом) (від лат.cessio – поступка, передача).

Цесія – відступлення прав вимоги або іншого майна, права власності, що підтверджуються деякими документами (титулом); у міжнародному праві цесія — поступка однією державою іншій своїй території за згодою між ними.

У вітчизняній практиці цесією прийнято називати договір поступки прав вимоги на дебіторську заборгованість, тобто продаж боргу третіх осіб – угода, відповідно до якої одна особа (кредитор або інша аналогічна особа за договором, що передається) передає іншій особі (що приймає таку заборгованість) свої права вимоги до третьої особи (боржника за переданим договором), при цьому поступається своє право – цедент, який набуває це право – цесіонарій.

Відступлення права вимоги є одним із способів заміни кредитора у зобов’язанні, що полягає у передачі кредитором своїх прав іншій особі за угодою. До нового кредитору переходять права первинного кредитора у зобов’язанні обсягом і умовах, які були на момент переходу цих прав, якщо інше встановлено договором чи законом.

Відмінність у поняттях цесії та простої переуступки полягає в наступному. За цесією передаються лише виключно права цедента. Тоді як за договором переуступки можуть передаватися як права, а й пов’язані з реалізацією цих прав обов’язки. Так, цесією не буде переуступка права оренди офісного приміщення, тому що з таким договором пов’язана не лише можливість зайняти площу, а й обов’язок оплачувати її у певні періоди. А передача, припустимо, прав щодо привілейованої акції може називатися цесією, оскільки цесіонарій набуває права на отримання дивідендів, але при цьому на нього не накладається жодних зобов’язань – зрештою, це його справа, отримувати їх чи ні.

Договором цесії також називають договір перестрахування, відповідно до якого страховик передає перестраховику частину ризиків разом із частиною страхової премії. Подальший розподіл страхової відповідальності (ризику) та страхової премії від першого (оригінального) перестраховика до інших (тобто перестрахування перестраховика) називається ретроцесією.

Типова передача прав вимог колекторським агентствам чи банкам.

При доказі дійсності передачі прав у порядку цесії, на відміну індосаменту, необхідно доводити дійсність як первинного зобов’язання, і всіх проміжних.

Цедент відповідає за справжність документів, за дійсність переданих прав. Але при цьому він не відповідальний за те, що ці права буде реалізовано і, скажімо, борг буде виплачено. Тобто регресивні вимоги до цеденту у разі, якщо боржник ухилятиметься від виконання своїх обов’язків, за законом неможливі.

Також слід зазначити, що згода боржника на цесію права вимоги боргу не потрібна, але він повинен бути повідомлений про переуступку прав, що відбулася.

(Див. Вимога)

Залишити коментар:

Site Footer