Центри відповідальності

Центри відповідальності (Responsibility centers) – форма організації управлінського контролю в децентралізованих компаніях (багатофілійних, з дочірніми і афілійованими фірмами), при якій більшість управлінських рішень, спрямованих на забезпечення виконання компанією її цілей (місії), приймається на нижчих рівнях управління. При цьому менеджери нижчих рівнів (структурних підрозділів) звітують за результати своєї роботи перед вищими (нерідко для централізованого управлінського контролю та забезпечення загального прямування цілям компанії вище керівництво створює так званими фінансові комітети, включаючи до складу керівників низових підрозділів).

Центр відповідальності — структурний підрозділ підприємства, який повністю контролює ті чи інші аспекти формування та використання прибутку, а його керівник самостійно приймає управлінські рішення у межах цих аспектів та несе повну відповідальність за виконання доведених йому планових (нормативних) показників.

Виділяють такі центри відповідальності – підзвітний лише за витрати центр витрат (cost center), підзвітний за виручку центр продажів (revenue center), підзвітний за витрати та забезпечення виручки центр прибутку (profit center) та підзвітний за витрати, виручку та інвестиції центр інвестицій (investment center).

Облік по центрам відповідальності вимагає організації постійного потоку інформації у компанії. З цією метою застосовують так звану матрицю витрат, рядки якої відповідають центрам відповідальності, а стовпці – виробничим програмам (виробництву окремих видів продукції). У осередках матриці міститься інформація про елементи витрат, необхідні виконання конкретних програм у цьому центрі відповідальності. Підсумовування цих даних за рядками дає керівництву відомості по центру відповідальності, що використовуються для контролю та управління, а по стовпцях – інформацію щодо програм (товарів, послуг), необхідну для ціноутворення та визначення рентабельності програм.

Діяльність менеджерів центру відповідальності оцінюють за результативністю (ступеня досягнення запланованих чи бажаних результатів) та ефективності (мінімізації витрат ресурсів на випуск продукції). Оскільки управлінський контроль включає людський фактор, при створенні різних типів центру відповідальності враховують низку суб’єктивних аспектів – мотивацію, поведінку учасників, стимули, потреби тощо. Так, наприклад, у менеджерів центрів прибутку з’являється стимул приймати альтернативні рішення, що збільшують запланований їм рівень прибутку, а конкуренція між ними за ресурси дозволяє покращити результати діяльності компанії. Однак якщо підрозділи компанії повинні тісно взаємодіяти, створення центрів прибутку може призвести до виникнення тертя, що поставить під загрозу його добробут.

До центрів витрат відносяться підрозділи, функції яких полягають в обслуговуванні виробничих та збутових підрозділів (бухгалтерія, юридична служба, служба внутрішнього аудиту тощо).

Залишити коментар:

Site Footer