Центр прибутку

Центр прибутку (profit centre) – структурна одиниця підприємства, що безпосередньо впливає на обсяг реалізації продукції, суму доходів, витрат, прибутку та інші результативні показники виробничої та фінансової діяльності.

Центр прибутку – компанія або підрозділ компанії; центр фінансової відповідальності, що відповідає за одержання прибутку, і володіє необхідними ресурсами та повноваженнями, що впливають на збільшення доходів та зменшення витрат у рамках свого підрозділу.

Центр прибутку (профіт-центр) – структурний підрозділ (або група підрозділів), що здійснює певний набір основних видів діяльності і здатне безпосередньо впливати на доходи і витрати даної діяльності. Прикладом центру прибутку може бути будь-який, у певному сенсі самостійний, дивізіон всередині компанії, що займається певним напрямом діяльності, який підтримує практично весь цикл від закупівлі сировини (у разі виробничого підприємства) або товарів (у разі торгової компанії) до реалізації готової продукції.

Природно, що центри прибутку може бути у сенсі слова самостійними, т.к. центральна дирекція (або штаб-квартира) компанії може накладати певні обмеження на бізнес-центри прибутку. Крім того, центри прибутку можуть користуватися певними послугами центральної дирекції, наприклад, щодо підготовки управлінської звітності, юридичної та технічної підтримки тощо.

Задавати цільові установки, критерії оцінки та систему мотивації для центрів прибутку набагато легше, ніж для центрів витрат, т.к. центрами прибутку можна чітко порахувати фінансовий результат (прибуток), т.к. Цей тип центру фінансової відповідальності несе пряму відповідальність як за видаткову, так і за доходну частину. Але тут є один нюанс, пов’язаний із накладними витратами. Якщо фінансовий результат центру прибутку рахувати лише за прямими витратами, то проблем дійсно немає, а якщо буде прийнято рішення про рознесення накладних витрат, то можуть виникнути складнощі. Щоправда, останнє зауваження може стосуватися не лише центрів прибутку. Адже якщо компанія дійти висновку про необхідність рознесення накладних витрат по центрах фінансової відповідальності, то ця проблема торкнеться не лише центрів прибутку, а й інших центрів фінансової відповідальності.

Центр прибутку – структурний підрозділ (або компанія загалом), відповідальний за фінансовий результат від поточної діяльності. Найчастіше відповідальність за поточний прибуток (або збиток) несе керівництво компанії. В окремих випадках у складі компанії можуть виділятися центри прибутку, відповідальні за фінансовий результат з будь-якого виду діяльності. У складі центру прибутку можуть бути нижчі по ієрархії центри доходу і центри витрат. Інструментом бюджетного управління для цього типу центру фінансової відповідальності (крім Бюджетів продажів, закупівель, витрат) виступає Бюджет доходів і витрат.

Центр прибутку – це підрозділ, керівник якого відповідає за доходи та витрати свого підрозділу. Менеджер центру прибутку приймає рішення щодо кількості споживаних ресурсів та розміру очікуваної виручки. Критерієм оцінки діяльності такого центру є розмір одержуваного прибутку. Тому облік повинен давати інформацію про вартість витрат на вході до центру відповідальності, витрати всередині нього, а також про кінцеві результати діяльності підрозділу на виході. Прибуток центру відповідальності у системі управління витратами може розраховуватися по-різному. Іноді у розрахунках беруть участь лише прямі витрати, інших випадках у яких включаються (повністю чи частково) непрямі.

Центр прибутку працює аналогічно до самостійного бізнесу. Різниця полягає в тому, що рівень інвестицій у центрі відповідальності контролює керівництво будівельних організацій, а не менеджер центру. Наприклад, якщо начальник ділянки механізації має повноваження приймати рішення за цінами на послуги, просування цих послуг, вибору постачальників запасних частин, палива, олії, автогуми тощо, тоді ця ділянка може бути оцінена як центр прибутку.

Центри доходів та прибутку розрізняються, як частина та ціле. Менеджери центрів прибутку (на відміну керівників центрів витрат) не зацікавлені у зниженні якості продукції, оскільки це скоротить їх доходи, отже, і прибуток, якою оцінюється ефективність їх работы. Мета даного центру – отримання максимального прибутку шляхом оптимального поєднання визначальних його елементів: обсягу продажу, продажних цін, змінних та постійних витрат.

Менеджери центрів прибутку можуть відповідати за досягнення певних нефінансових результатів (задоволення запитів споживачів та інших.). Контрольовані доходи не обмежуються доходами від продажу, вони охоплюють всю виручку, що надходить.

Структура центрів прибутку складніша, ніж центрів доходів. Центри прибутку складаються з кількох центрів відповідальності за витрати та одного або кількох центрів доходу. Вони формуються у відокремлених структурних підрозділах, які мають статусу юридичної особи, але мають виробничий цикл і цикл продажу будівельної продукції або цикл закупівлі та продажу товарів з правом встановлення закупівельних та продажних цін у певному діапазоні.

Залишити коментар:

Site Footer