Трансферна ціна

Трансферна ціна (transfer price) – різновид оптової ціни підприємства. Трансфертна ціна застосовується при здійсненні комерційних операцій між підрозділами однієї і тієї ж фірми чи підприємства.

Трансфертна ціна – ціна, обумовлена ​​комерційними принципами взаємин з дочірніми підприємствами, філіями, відділеннями фірм, особливо при постачанні комплектуючих виробів, деталей, запасних частин, агрегатів тощо. Як правило, дані про трансфертні ціни становлять комерційну таємницю, а їх рівень і співвідношення значно відрізняються від цін, що використовуються у вільній торгівлі з різними позафірмовими підприємствами, які на кілька вище порядків.

Трансфертна ціна набуває дедалі більшого поширення при розрахунках за постачання товарів та послуг у рамках міжнародних об’єднань, фірм, компаній та транснаціональних корпорацій (в т.ч. між їхніми філіями та підрозділами, розташованих у різних країнах), холдингів. Трансфертні ціни призначаються головною компанією на вузли, деталі, комплектуючі вироби, напівфабрикати або готові технічно складні вироби, що поставляються філіям, дочірнім компаніям або отримані від них. Ці ціни зазвичай не підлягають розголошенню.

Крім того, трансфертні ціни використовуються для управлінських платежів та фінансових операцій, наприклад при визначенні відсотка за внутрішньофірмовими позиками, а також часто застосовуються для маніпулювання прибутком та переведення їх у країну з більш м’яким податковим законодавством.

Трансфертні ціни відіграють важливу роль в економічному механізмі транснаціональних корпорацій (ТНК) та глобальній економіці загалом. Це зумовлено насамперед тим, що значну частку глобального експорту становить внутрішній оборот ТНК між філією у різних країнах.

За допомогою трансферних цін (механізму трансферного ціноутворення) ТНК вирішують такі завдання:

  • максимізація прибутку для корпорації загалом;
  • мінімізація податків, що виплачуються корпорацією загалом;
  • мінімізація митних платежів;
  • удосконалення системи контролю материнською компанією фінансових потоків філій;
  • надання менеджменту всіх рівнів (як національного, так і міжнародного) однакових умов для встановлення та підтримки таких цін, які б забезпечували рентабельність філій та доброзичливе ставлення споживачів.

Механізм трансфертних цін ґрунтується на можливості їх відхилення від ринкових. Відносне зниження трансфертних цін на імпортовані філією комплектуючі та сировину з інших філій ТНК означає фактично її додаткове фінансування та збільшення прибутку. Відносне підвищення трансфертних цін імпортовані від корпоративної структури ТНК товари призводить до фактичного трансферту фінансових ресурсів материнської компанії. Якщо це з погляду експорту, залежність буде зворотної.

Основні характеристики трансфертних цін:

  • вони є вільно ринковими, а є внутрішніми регульованими цінами ТНК, тому стабільнішими;
  • вони базуються на витратах виробництва чи індикаторах ринкових цін, але водночас встановлюються лише на рівні, що відповідає певним потребам ТНК — мінімізації податків і митних витрат, трансферту фінансових ресурсів від однієї філії ТНК до іншого, акумуляції активів ТНК у країні і т.д. Відхилення трансфертних цін від ринкових визначає обсяг перерозподілу фінансів усередині ТНК;
  • трансфертні ціни сприяють формуванню внутрішньої норми прибутку ТНК за рахунок перерозподілу фінансових ресурсів та мінімізації податкових та інших зобов’язань у глобальній корпоративній структурі;
  • трансфертні ціни впливають основні макроекономічні показники: рівень експорту, валового внутрішнього продукту, національного доходу, державного бюджету.

Залишити коментар:

Site Footer