Тести контролю

Тести контролю (control tests) – процедури та методи дослідження об’єктів ревізії та контролю в їх залежності. Тести контролю можуть бути незалежними тестами та тестами на відповідність.

Тести контролю поділяються на дві категорії:

  1. процедури як частина процесу перевірки балансів, складених на кінець року (включаючи тести розмежування у часі та оцінки, які є елементами тестів окремих статей балансу);
  2. процедури, що виконуються з метою розкриття подій або операцій, що вимагають уточнення в поточному періоді (тести, що виконуються з метою отримання інформації, яка мала бути включена до звітів за поточний рік або розкрита у додатку: опитування адміністрації; огляд внутрішніх звітів, огляд облікових записів, підготовлених після дати балансу, тощо).

Конкретні методи перевірок залежно від процедури здійснення поділяють на:

  • ротаційні тести, що обираються почергово на принципах ротації;
  • глибинні тести, що включають певну вибірку операцій, що перевіряється на всіх стадіях відповідного облікового циклу;
  • тести слабких місць, що розробляються при виявленні неспроможності системи внутрішнього контролю;
  • спрямовані тести, призначені для послідовного контролю за здійснюваними операціями залежно від характеру підтвердження, що видається.

Тести контролю припускають тестування системи внутрішнього контролю, тестування системи бухгалтерського обліку, аналіз облікової політики підприємства з метою бухгалтерського обліку, аналіз облікової політики з метою податкового обліку тощо.

Аудитор повинен виконувати тести засобів контролю, якщо аудиторська оцінка ризиків передбачає операційну ефективність засобів контролю або якщо виконання лише процедур перевірки по суті не забезпечує достатніх належних аудиторських доказів на рівні передумов підготовки бухгалтерської (фінансової) звітності.

Аудиторська оцінка ризиків істотного спотворення інформації на рівні передумов підготовки бухгалтерської (фінансової) звітності може бути визначена виходячи з припущення про те, що засоби контролю особи, що аудується, функціонують ефективно. І тут аудитор виконує тести засобів контролю для отримання аудиторських доказів їх ефективного функціонування.

Тести операційної ефективності виконуються лише щодо тих засобів контролю, які, як визначив аудитор, спеціально розроблені для того, щоб запобігати або виявляти та виправляти суттєві спотворення інформації на рівні передумов підготовки бухгалтерської (фінансової) звітності.

Аудитор може вважати неможливим розробку ефективних процедур перевірки по суті, які самі собою забезпечили б достатні належні аудиторські докази, коли аудируемая особа здійснює свою діяльність, використовуючи інформаційні системи, але не веде або не зберігає в необхідному обсязі документацію щодо скоєних господарських операцій, крім тією, що міститься в інформаційних системах.

(см. Аудиторська перевіркаметодика аудиторської перевірки).

Залишити коментар:

Site Footer