Управління грошовими потоками підприємства має враховувати особливості його фінансово-господарської діяльності та специфічні умови зовнішнього та внутрішнього середовища функціонування. Однак така індивідуальність досягається шляхом використання сукупності загальних підходів, прийомів та методів.
Управління грошовими потоками одна із головних напрямів діяльності підприємства. Управління грошовими потоками включає у собі розрахунок часу звернення коштів (фінансовий цикл), аналіз грошового потоку, його прогнозування, визначення раціонального рівня коштів, складання бюджетів коштів тощо.
Управління грошовими потоками поділяється на стратегічне та оперативне (тактичне) управління. Етапи управління грошима від стратегії до тактики:
- Довгострокове планування діяльності підприємства (бізнес-план) на 3-5 років. План складається з урахуванням довгострокових цілей підприємства, з верхнім рівнем деталізації.
- Річний бюджет із розбивкою по місяцях. Бюджет будується на основі довгострокового бізнес-плану, з урахуванням поточної макроекономічної ситуації та можливостей підприємства, із середнім рівнем деталізації.
- Касовий план на місяць. Будується з урахуванням річного бюджету, з урахуванням поточної ситуації функціонування підприємства, глибокий рівень деталізації.
- Платіжний календар на місяць із розбивкою по днях. Будується на основі касового плану, максимальна деталізація надходжень та платежів.
Фінансова спроможність підприємства забезпечити дотримання своєчасного виконання поточних зобов’язань шляхом формування на основі грошових потоків необхідних коштів у певний момент часу та із заданою абсолютною величиною здійснюється за допомогою тактичного управління грошовими потоками.
Тактичне управління операційними грошовими потоками підприємство має здійснювати за такими напрямами:
- пошук шляхів зростання вхідних грошових потоків (грошових надходжень від реалізації продукції, надання послуг);
- зниження вихідних грошових потоків (витрат діяльності);
- скорочення тривалості касового розриву (фінансового циклу підприємства);
- синхронізація вхідних та вихідних грошових потоків у часі.
Базові положення організації тактичного управління грошовими потоками підприємства полягають у наступному.
По-перше, грошові потоки що неспроможні виникати при пасивному економічному поведінці підприємства. Отже, необхідно здійснювати певні заходи щодо формування грошових потоків та впливу на їх параметри – керувати грошовими потоками.
По-друге, грошові потоки є невід’ємною складовою фінансового та операційного циклів, що потребують узгодження фінансових рішень у галузі управління грошовими потоками з іншими напрямками управління фінансами.
По-третє, управління грошовими потоками потребує відповідного інформаційного наповнення системи прийняття управлінських фінансових рішень.
По-четверте, управління грошовими потоками передбачає однозначність трактування прийнятих фінансових рішень, чіткість їхнього доведення до виконавців та забезпечення адекватного зворотного зв’язку — моніторингу, перегляду та коригування фінансових рішень.
Організація тактичного управління грошовими потоками підприємства має здійснюватися з дотриманням певної сукупності загальних принципів, основними з яких є:
- інформаційна достовірність, що передбачає своєчасне та повне надання фінансової інформації щодо операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства, структурованої відповідно до потреб підприємства або розгляд окремого управлінського фінансового рішення;
- збалансованість – обґрунтоване використання для потреб управління грошовими потоками критеріїв та методів угруповання, зведення та узагальнення грошових потоків підприємства;
- ефективність – визначення оптимального рівня розподілу грошових коштів у просторі та часі з метою мінімізації витрат на досягнення необхідного ефекту (наприклад, підтримання певного рівня ліквідності) та ін.
Тактичне управління грошовими потоками підприємства включає такі основні функціональні елементи:
- формування та прискорення надходження вхідних грошових потоків;
- концентрація надходжень коштів;
- контроль за формуванням вихідних грошових потоків у часі;
- прогнозування та планування грошових потоків та ліквідності підприємства;
- формування системи моніторингу, управління та контролю ліквідності та платоспроможності підприємства;
- оптимізація використання тимчасового надлишку коштів у розпорядженні підприємства.
Тактику управління грошовими потоками необхідно розглядати як комплексне поняття, у структурі якого можна виділити:
- цілі та завдання управління грошовими потоками;
- основні напрями управління грошовими потоками;
- критерії прийняття управлінських фінансових рішень;
- методи кількісної оцінки грошових потоків;
- форми управління грошовими потоками
Найбільш ефективним інструментом тактичного управління грошовими потоками є платіжний календар. З його допомогою можна спрогнозувати надходження та витрачання коштів, заздалегідь виявити песимістичний сценарій розвитку ситуації та обґрунтувати можливі варіанти його коригування.
Платіжний календар охоплює рух всіх коштів підприємства, переважна більшість яких проходить через рахунки підприємства у банку. Його становлять на квартал із розбивкою по місяцях або на місяць із розбивкою за декадами чи тижнями.
Інформаційним забезпеченням для складання платіжного календаря є:
- план реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);
- кошториси витрат та договори на постачання матеріальних ресурсів із постачальниками;
- банківські витяги з рахунків підприємства за попередні періоди;
- погоджені відповідно до чинного законодавства строки виплати заробітної плати, премій тощо. робітникам та службовцям підприємства;
- строки внесення платежів до державного бюджету та позабюджетних державних фондів;
- дані податкового обліку за податковими платежами та зборами до бюджетних та позабюджетних цільових фондів;
- кредитні договори з банками у частині строків отримання та сплати кредитів та відсотків за користування ними;
- дані бухгалтерського обліку про стан дебіторської та кредиторської заборгованості;
- обсяги нарахування та строки виплати заробітної плати;
- оперативні матеріали відділів постачання, збуту, інших функціональних підрозділів про надходження коштів на підприємство у відповідні терміни чи потреби у засобах, що виникає у цей період.
Розробку платіжного календаря необхідно починати з доходної частини для того, щоб мати можливість реально виконати видаткову частину.
Міру деталізації всієї інформації, що включається в платіжний календар, визначає саме підприємство, виходячи з конкретно складається платіжно-розрахункової ситуації. У будь-якому разі балансовою величиною при складанні платіжного календаря виступає залишок (сальдо) розрахункового рахунку в банку та сума касової готівки, оскільки саме їх розмір визначає на кожний момент часу платоспроможність підприємства, або негативна величина, що утворюється у разі нестачі поточних надходжень коштів для покриття очікуваних платежів.
Таким чином, тактичне управління грошовими потоками підприємства має бути націлене на досягнення забезпечення повноти та своєчасності покриття потреби підприємства у капіталі для фінансування його операційної, інвестиційної та фінансової діяльності. Особливо актуальними на цей час для багатьох підприємств є:
- своєчасне та в повному обсязі погашення банківських кредитів;
- підтримання прийнятного рівня платоспроможності та ліквідності, а також попередження формування чи розвитку фінансової кризи;
- збільшення вхідних грошових потоків як основне джерело фінансування підприємства та їх оптимізація в розрізі видів;
- скорочення циклу обороту коштів;
- підтримання адекватного балансу між формуванням резерву ліквідності та втраченими альтернативними можливостями, забезпечення ефективного використання коштів підприємства у вигляді найкращого їх розподілу у часі та просторі;
- скорочення операційних витрат підприємства, пов’язаних із генеруванням його грошових потоків.