Система CAMELS (CAMELS System) є офіційно визнаною системою рейтингування банків, яку широко використовують наглядові органи багатьох країн світу. Вперше вона була розроблена та впроваджена в США Федеральною резервною системою та Федеральними агентствами Office of Comptroller of the Currency та Federal Deposit Insurance Corporation у 1978 р. Спочатку вона називалася CAMEL, а пізніше до неї було додано компонент S (чутливість до ризику).
Система CAMELS є бальною і ґрунтується на поєднанні бухгалтерського та експертного підходів. Нагляд за банками, що ґрунтується на оцінках ризиків за цією рейтинговою системою, полягає у визначенні загального стану банку на підставі єдиних критеріїв, що охоплюють усі напрямки його діяльності.
Метою оцінки банків за рейтинговою системою CAMELS є визначення їх фінансового стану, якості операцій та менеджменту, виявлення недоліків, які можуть призвести до банкрутства банку та вимагають посиленого контролю з боку органів банківського нагляду, а також вжиття відповідних заходів щодо виправлення недоліків та стабілізації фінансового стану банку. .
Основою рейтингової системи CAMELS є оцінка ризиків та визначення рейтингових оцінок за такими основними компонентами:
- Достатність капіталу – Capital Adequacy ( C ) – оцінка розміру капіталу банку з точки зору його достатності для захисту інтересів вкладників та підтримки платоспроможності.
- Якість активів – Asset Quality ( A ) – здатність забезпечити повернення активів, вплив проблемних кредитів на загальний фінансовий стан банку.
- Менеджмент – Management ( M ) – оцінка методів управління банком з точки зору ефективності діяльності, методів управління та контролю.
- Надходження – Earnings ( E ) – достатність доходів банку для перспективного розвитку та зростання.
- Ліквідність – Liquidity ( L ) – здатність банку забезпечити своєчасне та повне виконання своїх зобов’язань.
- Чутливість до ринкового ризику – Sensitivity to Risk ( S ) – ступінь реагування банку на зміну ситуації на ринку.
Комплексна рейтингова оцінка за рейтинговою системою CAMELS визначається для кожного банку відповідно до рейтингових оцінок за вказаними шістьма компонентами. Рейтингова система дає можливість оцінити всі чинники, якими оцінюється якість управління, фінансовий стан і якість операцій кожного банку.
Визначення рейтингу банку за рейтинговою системою CAMELS є стандартизованим методом оцінки банків, ефективність якого залежить від якості підготовки до проведення інспекційних перевірок з урахуванням результатів дистанційного нагляду, кваліфікації та об’єктивності інспекторів служби банківського нагляду.
Визначення рейтингових оцінок банку здійснюється за встановленими критеріями для кожного компонента рейтингової системи на підставі матеріалів планових та позапланових інспекційних перевірок.
Рейтинг банку є власністю Національного банку України та конфіденційною інформацією, призначеною для внутрішнього використання та не підлягає опублікуванню у засобах масової інформації.
Рейтинг банку (комплексна рейтингова оцінка та рейтингові оцінки всіх компонентів) доводиться Національним банком до відома банку протягом 10 робочих днів після його погодження (затвердження) в установленому порядку. Банк має право використовувати інформацію про свій рейтинг на свій розсуд.
За рейтинговою системою CAMELS для кожного банку встановлюється цифровий рейтинг за шістьма компонентами, а комплексна рейтингова оцінка визначається на підставі рейтингових оцінок кожного з цих компонентів. Кожен компонент рейтингової системи оцінюється за п’ятибальною шкалою, де оцінка «1» є високою, а оцінка «5» найнижчою. Комплексна рейтингова оцінка банку визначається за такими критеріями:
- оцінка “1” – стан банку “сильний”;
- оцінка “2” – стан банку “стабільний”;
- оцінка “3” – стан банку “задовільний”;
- оцінка “4” – стан банку “слабке, критичне”;
- оцінка “5” – стан банку “незадовільний”.
Комплексна рейтингова оцінка не може визначатися як середнє арифметичне значень рейтингових оцінок за компонентами рейтингової системи, а має бути цілим числом та враховувати всі основні фактори, відображені при визначенні рейтингових оцінок за всіма компонентами. На практиці здебільшого комплексна рейтингова оцінка банку виставляється за рейтинговою оцінкою окремих компонентів, що зустрічається найчастіше.
Банки, які отримали комплексну рейтингову оцінку “1” або “2”, є надійними за всіма показниками. Вони здатні протистояти економічним спадам і вважають стабільними і мають кваліфіковане керівництво.
Банки, які отримали комплексну рейтингову оцінку «3», мають значні недоліки. Якщо ці недоліки не будуть виправлені протягом обґрунтованого певного часу, то вони можуть призвести до значних проблем, пов’язаних із платоспроможністю та ліквідністю банку. У такій ситуації органи банківського нагляду мають надати чіткі вказівки керівництву банку щодо подолання існуючих проблем.
Банки, які отримали комплексну рейтингову оцінку «4» або «5», мають серйозні проблеми, які вказують на низький рівень платоспроможності банку та вимагають ретельного спостереження та негайних спеціальних оздоровчих дій з боку керівництва та органів нагляду.
До банків, які отримали комплексні рейтингові оцінки «3», «4», або «5», застосовуються відповідні заходи впливу відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку України.
(Див. Банківський нагляд, Нагляд на основі оцінки ризиків, Система оцінки ризику).