Свопціон – Похідний фінансовий інструмент, гібрид опціону та свопу. Являє собою опціон на укладання договору своп. Найчастіше свопціони укладаються на міжбанківському ринку.
Одним із найпоширеніших свопціонів – контракт на процентні ставки. В результаті такої угоди покупець свопціону типу кол у разі, якщо він скористається своїм правом і використовує контракт, буде платити за фіксованою, а отримувати за плаваючою відсотковою ставкою. Навпаки, покупець свопціону типу пут отримує за плаваючою ставкою, а платить за фіксованою. Це дозволяє покупцеві регулювати свої фінансові ризики, пов’язані з коливаннями ринку запозичень. А продавцю – отримати прибутки за рахунок опціонної премії.
Свопціон кол — свопціон, який забезпечує право покупцю бути платником за фіксованою ставкою (фіксованим курсом), при цьому йому платитимуть за плаваючою ставкою.
Свопціон пут — свопціон, який забезпечує право покупцю бути платником за плаваючою ставкою (плаваючим курсом), при цьому йому платитимуть за фіксованою ставкою.
Якщо покупець свопціону має потребу у майбутньому виступати як покупця активу (або валюти) з фіксованим курсом, при одночасному здійсненні зустрічного продажу аналогічного активу за плаваючою ставкою, він може укласти свопціон кол, цим всі ризики повністю переклавши на продавця свопціона. Якщо з будь-якої причини поточна плаваюча ставка буде нижчою, ніж раніше обумовлений фіксований курс покупки, то продавець зазнає збитків. Скориставшись свопціоном, він отримуватиме фіксовану плату, яку віддасть за своїми зобов’язаннями, а отриману плаваючу ставку він віддасть продавцю свопціону. Якщо ж плаваюча ставка буде вищою за фіксовану ціну покупки, то продавець просто відмовиться від свопціону, тому що подібні умови будуть приносити йому прибуток.
Зазвичай покупець та продавець свопціону обмовляють:
- премію (ціну) свопціону (плата за відстрочення операції своп);
- ставку (фіксовану ставку базового свопу);
- тривалість (зазвичай закінчується за два робочі дні до дати початку основного свопу) («строк» - величина відстрочки свопу);
- дату основного свопу;
- суму;
- додаткові комісії та відрахування;
- частоту розрахунків із платежів за основним свопом.
Переваги свопціонів:
- сторони отримують можливість конвертувати базові відсоткові ставки з фіксованих плаваючі (і навпаки) на тривалі періоди;
- зазвичай скорочуються витрати обох сторін;
- відсоткові свопи відкривають доступ до тих ринків, які інакше закриті для учасників, наприклад, через недостатньо високий кредитний рейтинг.