Світова ціна (World Price) – ціна, що застосовується при реалізації товарів на світовому ринку. Світова вартість – грошове вираження міжнародної вартості одиниці реалізованого на світовому ринку товару, наприклад бареля нафти, тонни пшениці.
Необхідність використання цін світового ринку в міжнародній торговій практиці викликана наявністю множинності цін на однотипні товари в різних країнах, що пов’язано з політикою ціноутворення, що здійснюється монополіями, впливом на ціни політики державного протекціонізму, митними та податковими бар’єрами, особливими умовами торгівлі у вільних економічних зонах та ін. .
Світові ціни є або реально діють на світовому ринку ціни на товари цієї групи, або ціни, визнані на певний період організаціями, що ведуть міжнародну торгівлю, або середні значення цін на ті самі товари, що встановилися в різних країнах і регіонах.
У практиці міжнародної торгівлі світові ціни виступають як ціни угод найбільших продавців і покупців певного виду товару чи ціни основних світових торгових центрів.
У сучасних умовах за світовими цінами здійснюються експортні та імпортні регулярні операції. Вони обчислюються у вільно конвертованих валютах.
Світова ціна — ціна, що діє у міжнародній торгівлі та поширюється на значну частину товарообігу. Світова вартість складається під впливом багатьох економічних, природно-кліматичних, географічних, політичних та інших чинників. Насправді світова вартість постає як вартість великих партій товару, регулярно проданих чи купованих за вільно конвертовану валюту, тобто. вартість продавців в основних центрах з експорту даного товару та вартість покупців у найважливіших центрах щодо його імпорту. Наприклад, світові ціни на машини та обладнання – це переважно ціни європейських, японських та американських виробників; на вугілля – імпортні ціни на західно-європейських портах; нафту, цинк, свинець, олово, нікель, алюміній – ціни Лондонської біржі кольорових металів.
Основні характеристики світових цін:
- Світові ціни формуються під впливом співвідношення світового попиту та світової пропозиції на той чи інший товар.
- Світові ціни встановлюються у вільно конвертованій валюті, в якій, як правило, здійснюються розрахунки. У цьому валюта ціни який завжди збігається з валютою платежу.
- На формування світової ціни впливають провідні світові виробники та постачальники (продавці), що мають істотну частку у загальному світовому обсязі даної продукції і постійно відтворюють (зберігають) своє провідне становище на цих товарних ринках.
- Світові ціни — це ціни великої кількості великих, регулярних угод, що постійно здійснюються, що передбачають роздільні, не пов’язані між собою експортні та імпортні операції (інакше при здійсненні зустрічних або бартерних угод партнери за торговельними угодами можуть піти на значні відхилення в цінах).
- Щодо ринків паливно-сировинних товарів йдеться про ціни в регіонах світу, де зосереджено їх виробництво чи споживання та/або торгівлю (це ціни так званих базисних або репрезентативних (представницьких) ринків).
- На рівень світових цін впливають валюта платежу, форми та методи розрахунків, характер та умови постачання (див. Інкотермс), та багато інших факторів.
До переходу на ринкові відносини нашій країні світові ціни мали вкрай обмежене застосування, оскільки внутрішньому ринку діяли лише державні ціни імпортні товари, а ходіння іноземної валюти було заборонено. Принаймні становлення ринкових відносин ціни вітчизняному ринку наближаються до світовим. Світові ціни приймаються як базові при формуванні внутрішніх співвідношень за регульованими цінами. Співвідношення світових цін за аналогічної продукції використовується на внутрішньому ринку при аналізі рівня вільних цін, хоча під впливом попиту та пропозиції внутрішні співвідношення цін та їх рівень можуть відрізнятись від світових цін.