Фінанси підприємств як складова частина фінансової системи функціонують у сфері суспільного виробництва, де створюється національний дохід – Основне джерело фінансових ресурсів. Тому можна стверджувати, що фінансове становище країни визначається станом фінансів підприємств.
Сутність поняття «фінанси підприємств» виявляється в тому, що вона поєднує в собі дві важливі економічні категорії — «фінанси» та «підприємство».
Фінанси – це економічні відносини у сфері грошового обороту, пов’язані з формуванням доходів та фондів грошових коштів, фінансових ресурсів та їх використанням.
Підприємство – це відокремлений техніко-економічний та соціальний комплекс, призначений для виробництва суспільних благ.
З огляду на це фінанси підприємств можна визначити як економічні відносини, що охоплюють широке коло грошових відносин, пов’язаних із формуванням та використанням капіталу, доходів, грошових фондів, фінансових ресурсів у процесі їх кругообігу та виражених у вигляді різних грошових потоків певного господарюючого суб’єкта.
Фінанси підприємств – це система грошових відносин, що виникають у процесі розподілу та перерозподілу виручки і прибутку господарюючого суб’єкта щодо освіти, розподілу, перерозподілу та використання доходів та фінансових ресурсів з метою задоволення суспільних потреб та інтересів.
Специфіка поняття «фінанси підприємств» у тому, що з допомогою мобілізуються і створюються фінансові ресурси задля подальшого перерозподілу, а обслуговування руху вартості валового внутрішнього продукту усім стадіях відтвореного процесу, тобто. обслуговується процес виробництва, виконання робіт, надання послуг. Саме за допомогою фінансів підприємств відбувається первинний перерозподіл вартості створеного валового продукту на фонди накопичення, споживання, відновлення матеріальних ресурсів виробництва.
Фінанси підприємств з теоретичного погляду мають такі ознаки:
- функціонують у сфері товарно-грошових відносин;
- відображають ті грошові відносини, які можна оцінити у вартісних вимірниках;
- обслуговують рух вартості створеного продукту усім стадіях відтворювального процесу;
- мають свій матеріальний носій – фінансові ресурси, які є об’єктом фінансових відносин;
- формують та використовують дохід та фінансові ресурси.
Об’єктом фінансів підприємств є економічні відносини, пов’язані з рухом коштів, формуванням та використанням грошових фондів підприємств.
Суб’єктом фінансів підприємств є підприємства та організації, банківські установи та страхові компанії, позабюджетні фонди, інвестиційні інститути та інші контрагенти.
Отже, фінанси підприємств – Це економічні відносини, що відображають формування, розподіл та використання грошових фондів і доходів суб’єктів господарювання в процесі суспільного відтворення.
Функції фінансів підприємства
Фінанси підприємств як економічна категорія виявляються і виражають свою сутність та внутрішню властивість через наступні функції:
- формування фінансових ресурсів у процесі виробничо-господарської діяльності;
- розподіл та використання фінансових ресурсів для забезпечення операційної виробничої та інвестиційної діяльності, для виконання своїх зобов’язань перед бюджетом, банками та господарюючими суб’єктами;
- контролю над використанням фінансових ресурсів у процесі відтворення.
Розглянемо коротко кожну функцію.
Формування фінансових ресурсів на підприємстві відбувається у процесі створення статутного фондуа також у процесі розподілу грошових надходжень за рахунок відновлення авансованих коштів у основні і оборотні фонди та використання доходів на формування резервного фонду підприємства.
Розподіл та використання фінансових ресурсів на підприємстві – це процес створення фінансових фондів задля забезпечення фінансової складової діяльності підприємства, виконання фінансових зобов’язань перед державою та інші суб’єктами фінансових взаємовідносин.
Фінанси підприємств мають можливість контролювати фінансово-господарську діяльність підприємства. Здійснюється грошовий контроль взаємовідносин між підприємствами у процесі оплати поставлених товарів, наданих послуг, виконаних робіт, що дозволяє негайно встановити порушення під час виконання та дотримання угод.
Більш детальну інформацію дивись у статті Функції фінансів підприємств та їх характеристика.
Основні засади організації фінансів підприємства
Фінанси – це основа бізнесу, а фінанси підприємств – основна ланка фінансової системи.
Основні принципи організації фінансів підприємств:
- Фінансова незалежність підприємства – гарантується чинним законодавством. Держава гарантує всім суб’єктам господарювання незалежно від обраних ними організаційних форм рівні права та створює однакові можливості для доступу до фінансових та природних ресурсів; недоторканність майна, що забезпечує захист будь-якої форми власності.
- Відповідальність за результати діяльності. Цей принцип реалізується у разі неплатоспроможності підприємств, виникнення збитків, порушення ними чинного законодавства.
- Комерційний розрахунок як метод господарювання передбачає постійне порівняння витрат та результатів діяльності підприємства. Його метою є отримання прибутку при оптимальних витратах капіталу за мінімальних ризиків. Цей принцип відповідає основним принципам саморозвитку підприємства – самоокупності і самофінансування.
- Формування фінансових резервів. Фінансові резерви, створювані для підприємства з допомогою прибутку, необхідні задля забезпечення стабільності кругообігу коштів, і всього процесу розширеного відтворення. Наявність централізованих та децентралізованих фінансових резервів дозволяє маневрувати фінансовими ресурсами компанії.
- Розмежування коштів на власні та позикові. Поєднання власних і позикових коштів дозволяє більш раціонально використовувати та зберігати власний оборотний капітал, своєчасно реалізовувати інвестиційні проекти.
Зміст та завдання управління фінансами на підприємстві
У фінансах підприємств управління означає процес впливу на фінансові відносини, фінансові ресурси та їх організацію для реалізації фінансової політики господарюючого суб’єкта.
Метою фінансового управління є забезпечення підприємства необхідними фінансовими ресурсами та підвищення ефективності його фінансової діяльності.
Предметом фінансового управління є регулювання фінансових потоків.
Об’єкт управління фінансами – фінансові відносини у сфері грошового обігу та фонди фінансових ресурсів, що створюються та використовуються у всіх ланках фінансово-господарської діяльності підприємства.
Суб’єкт управління фінансами – керівний і фінансовий апарат системи органів управління для підприємства.
У практичному плані управління фінансами підприємств – це сукупність форм та методів цілеспрямованого впливу суб’єктів управління на формування та використання фінансових ресурсів.
Вплив на фінансове управління здійснюється за допомогою спеціальних методів:
- фінансового прогнозування;
- фінансового планування;
- фінансового регулювання;
- фінансового контролю.