З фінансово-економічної точки зору винахід грошей є таким самим значущим досягненням, як, наприклад, винахід колеса. Без грошей немислимо уявити собі повноцінний розвиток суспільства, адже гроші по суті виступають у ролі кровоносної системи економіки, завдяки їм здійснюються розрахунки між покупцями та товаровиробниками, сплачуються податки, виробляються накопичення у вигляді заощаджень, гроші давно вже вийшли за межі національних економік, що сприяло розвитку світової торгівлі, інтернаціоналізації виробництва та т.п. Давайте спробуємо розібратися, в чому полягає суть грошей?
Історична суть грошей
Гроші виникли дуже давно – кілька тисячоліть тому, однак у сучасній економічній науці досі немає однозначної думки щодо того, як виникли гроші. На даний момент виділяють дві основні теорії походження грошей: раціоналістичну та еволюційну.
Прибічники раціоналістичної теорії вважають, що гроші виникли в результаті угоди для людей, коли вони усвідомили, що для міграції цінностей у товарообміні потрібен спеціальний (специфічний) інструмент.
Прибічники еволюційної теорії вважають, що виникли над результаті домовленості, а результаті еволюції товарообмінних відносин, коли з безлічі товарів виділився один, який і став грати роль грошей.
Незважаючи на відмінності в теоріях походження грошей, суть грошей полягає в тому, що гроші – це специфічний товар, який відіграє роль загального еквівалента.
Спочатку один товар обмінювався на інший. Але в такому обміні виникала низка складнощів, зокрема необхідно було, щоб двоє учасників угоди були зацікавлені саме в обміні своїх товарів. В іншому випадку до участі в угоді необхідно було залучати інших зацікавлених осіб та вибудовувати довгі ланцюжки обміну. До того ж виникала проблема рівноцінності товарів, що обмінюються (наприклад, як обміняти сокиру на коня? – адже вони мають різну цінність).
Тому незабаром стали виникати «товари-посередники», у ролі яких використовувалися різні предмети: хутро (шкури тварин), сіль, худобу, прикраси тощо. Згодом їх замінили метали: мідь, бронза, золото, срібло. Спочатку золото та срібло використовувалося у вигляді порошку (піску) та злитків, але незабаром цей етап змінився карбуванням монет з дорогоцінних металів. Подальша еволюція форм і видів грошей призвела до виникнення паперових грошей, але в сучасному розвитку суспільства – виникнення кредитних і електронних грошей.
Таким чином, гроші пройшли довгий еволюційний шлях, їх форми та види зазнали суттєвої зміни, проте суть грошей залишилася колишньою – це загальний еквівалент вартості.
Сучасна суть грошей
З моменту скасування золотого стандарту або, скажімо, з моменту скасування обміну паперових грошей на золото гроші втратили внутрішню вартість, т.к. вартість грошей визначалася вартістю металу, з якого було виготовлено ці гроші, тобто. раніше їхня внутрішня вартість відповідала номіналу. Номінал сучасних грошей значно перевищує собівартість їх виготовлення (для виготовлення стодоларової купюри витрати становлять менше 10 центів).
У сучасних умовах суть грошей полягає у функціях, які виконують гроші:
- Міра вартості. Суть грошей у тому, що є інструментом виміру вартості товарів, робіт, послуг. Завдяки грошам ми можемо оцінити, скільки коштує той чи інший товар, можемо порахувати його собівартість, визначити кінцеву ціну реалізації тощо.
- Засіб обігу. Суть грошей у тому, що вони у ролі посередника в товарообмінному процесі. При цьому можуть бути використані різні види грошей: паперові, електронні, кредитні (такі, як векселі, чеки).
- Засіб платежу. Суть грошей у тому, що вони за межі товарообігу і здійснюють самостійний рух, тобто. їх використовують для виплат без зворотного постачання товару (наприклад, для сплати податків, виплати відсотків за позикою тощо).
- Засіб накопичення вартості. Суть грошей полягає в тому, що вони використовуються для формування заощаджень, які є важливим елементом грошово-кредитної системи в частині перерозподілу грошових потоків від тих, хто має надлишок коштів, до тих, хто потребує коштів.
- Світові гроші. Суть грошей у тому, що вони, втілюючи у собі попередні чотири функції, беруть участь у міжнародних відносинах.
Психологічна суть грошей
Отже, ми розглянули, що є гроші з економічного погляду. Але, заради справедливості, слід зазначити, що всі сучасні гроші базуються на довірі та гарантіях. Адже в епоху фіатних грошей, на відміну від повноцінних, гроші не мають внутрішньої вартості (ціна банкноти визначається витратами на її виготовлення, вартість електронних грошей – взагалі абстрактна), тому номінал грошової одиниці – це насамперед елемент довіри. Довіри з боку громадян того, що грошова одиниця має цінність, і гарантій з боку держави, що грошова одиниця використовується як законний засіб платежу на території всієї країни (ну а також за її межами, коли йдеться про міжнародні розрахунки).
Чим є гроші для людей – кожен вирішує сам. Для когось – це ключ до благополуччя та процвітання, для когось – засіб реалізації найзаповітніших ідей, а для когось – мета всього життя.
Дуже сподіваюся на те, що багато хто з вас усвідомлює той факт, що суть грошей полягає в тому, що гроші – це не мета, а лише всього – засіб.
Успіхів вам, добра та бабла ☺!