Суперечливий фінансовий ринок

Суперечливий фінансовий ринок (contrary financial market) — фінансовий ринок (або окремі його сегменти), який характеризується несподіваною зміною тенденції руху цін на окремі фінансові інструменти (див. Кон’юнктура фінансового ринку).

Основна суперечність фінансового ринку полягає в тому, що, з одного боку, суспільство загалом зацікавлене у досягненні максимально можливої ​​стабільності на фінансових ринках. Це природне бажання, спричинене побоюванням кризами, здатними знецінити фінансові активи.

Але водночас професійні учасники фінансових ринків зацікавлені у прямо протилежному. Досягнення максимально можливої ​​стабільності на фінансові активи загрожує їм скороченням кількості операцій купівлі/продажу фінансових активів і, відповідно, доходів. Тому профучасники завжди будуть зацікавлені у пожвавленні торгівлі, у «розгойдуванні» ринків та «розкручуванні» цін, у забезпеченні постійної нестійкості ринків. Останнє, безумовно, означає наявність на ринках «програли» як інвесторів, так і емітентів.

Нестійкість досягається, зокрема, розпусканням чуток, технічними прийомами дестабілізації ринків, а також за рахунок регулярного залучення на фінансові ринки все більшої та більшої кількості емітентів та інвесторів, що, збільшуючи кількість цінних паперів, що звертаються на ринках, призводить до необхідності перегляду всієї сформованої структури цін на фінансові активи

Показовим є теракт 11 вересня 2001 р. у США, який, крім загибелі людей, мав і інші наслідки. Зокрема, деякий час існувала реальна загроза повного обвалу фондового ринку США. Справа тут не тільки в паніці, хоч і її треба мати на увазі, а й у тому, що серед постраждалих були найбільші американські фінансові компанії. Припинення їх діяльності (юрособи, на відміну від фізосіб, ліквідують інакше) навіть на короткий час спричиняє втрату частиною фондового ринку своєї ліквідності. Наступним кроком могло бути знецінення вкладів і заощаджень громадян, оскільки в цінних паперах вони не могли бути переведені в гроші, далі з тієї ж причини банкрутство банків та фінансових інститутів і, нарешті, втрата американською валютою своїх позицій у світі. Тому не виключено, що головною мішенню все ж таки були не люди, а фінансова система штатів.

Залишити коментар:

Site Footer