Зміст
Що таке Standard&Poors?
Standard & Poor’s (S&P, повне найменування – Standard & Poor’s Financial Services LLC) – Дочірня компанія американської корпорації McGraw-Hill, що займається аналітичними дослідженнями фінансових ринків. Standard & Poors – рейтингове агентство, що входить у «велику трійку» нарівні з Moody’s та Fitch Rating, веде свою історію з 1860 року. Їм надано рейтинги понад 100 країнам на загальну суму боргу в 34 трлн. доларів США. Крім того, компанія є творцем серії біржових індексів Standard & Poors (S&P) для американського та міжнародного ринку цінних паперів. Відома головним чином як творець та редактор американського фондового індексу S&P 500. З 28 квітня 2016 року називається S&P Global Ratings.
Standard & Poors надає два види рейтингів: міжнародний та національний.
Шкала міжнародних рейтингів Standard & Poors
Довгострокові рейтинги S&P
Інвестиційний клас S&P
«ААА» – дуже висока здатність своєчасно та повністю виконувати свої боргові зобов’язання; найвищий рейтинг.
«АА» – висока здатність своєчасно та повністю виконувати свої боргові зобов’язання.
«A» – помірковано висока здатність своєчасно та повністю виконувати свої боргові зобов’язання за великої чутливості до впливу несприятливих змін у комерційних, фінансових та економічних умовах.
«BBB» – достатня здатність своєчасно та повністю виконувати свої боргові зобов’язання, однак є більш висока чутливість до впливу несприятливих змін у комерційних, фінансових та економічних умовах.
Спекулятивний клас S&P
«BB» – поза небезпекою в короткостроковій перспективі, але більш висока чутливість до впливу несприятливих змін у комерційних, фінансових та економічних умовах.
«B» – більш висока вразливість за наявності несприятливих комерційних, фінансових та економічних умов, але в даний час є можливість виконання боргових зобов’язань у строк та повному обсязі.
«CCC» – на даний момент існує потенційна можливість невиконання емітентом своїх боргових зобов’язань – це значною мірою залежить від сприятливих комерційних, фінансових та економічних умов.
«CC» – нині висока ймовірність невиконання емітентом своїх боргових зобов’язань.
«C» – щодо емітента порушено процедуру банкрутства або вжито аналогічну дію, але платежі або виконання боргових зобов’язань продовжуються.
«SD» – вибірковий дефолт за цим борговим зобов’язанням при продовженні своєчасних та повних виплат за іншими борговими зобов’язаннями.
“D” – дефолт за борговими зобов’язаннями.
“NR” – рейтинг не присвоєний.
Довгострокові рейтинги в інтервалі від АА до ССС і короткострокові А-1 можуть бути доповнені знаками плюс (+) або мінус (-), що позначають проміжну оцінку.
Крім літерного позначення, рейтинги S&P супроводжуються так званими прогнозами, які показують можливий напрямок руху рейтингу з точки зору агенції в найближчі два-три роки. Стандартом вважаються чотири коментарі:
- “позитивний” – рейтинг може підвищитися;
- “негативний” – рейтинг може знизитися;
- “стабільний” – зміна малоймовірна;
- «розвивається» – можливе як підвищення, і зниження рейтингу.
Короткострокові рейтинги Standard & Poors
Короткострокові рейтинги Standard & Poors мають значення від А-1 до D.
Шкала національних рейтингів Standard & Poors
У національній шкалі рейтингів S&P використовується приставка ru: ruAAA, ruAA, ruA і так далі. Рейтинг компанії не може бути вищим за суверенний рейтинг. Тому в описі кожного класу додається, що рейтинг означає здатність компанії виплачувати свій борг щодо інших емітентів.
Окрім кредитних рейтингів, S&P оцінює керівництво компаній. Для цього агентством розроблено дві системи: «Рейтинг корпоративного управління» і GAMMA – оцінка нефінансових ризиків, пов’язаних із купівлею акцій компаній на ринках, що розвиваються.
Компоненти методології GAMMA:
- вплив акціонерів;
- права акціонерів;
- прозорість, аудит та корпоративна система управління ризиками;
- ефективність роботи Ради директорів, стратегічного процесу та системи винагороди.
Рейтингова шкала GAMMA
Рейтинг GAMMA надається за шкалою від GAMMA-1 (нижчий бал) до GAMMA-10 (вищий бал).
- GAMMA-10 або 9 – присвоюється компанії, яка, на думку Standard & Poor’s, має дуже сильні процеси та практику корпоративного управління. Компанії, які отримали рейтинг GAMMA цього рівня, мають незначні недоліки в деяких основних сферах корпоративного управління.
- GAMMA-8 або 7 – присвоюється компанії, яка, на думку Standard & Poor’s, має сильні процеси та практику корпоративного управління. Компанії, які отримали рейтинг GAMMA цього рівня, мають деякі недоліки у певних основних сферах корпоративного управління.
- GAMMA-6 або 5 – присвоюється компанії, яка, на думку Standard & Poor’s, має середні процеси та практику корпоративного управління. Компанії, які отримали рейтинг GAMMA цього рівня, мають недоліки у деяких основних галузях корпоративного управління.
- GAMMA-4 або 3 – присвоюється компанії, яка, на думку Standard & Poor’s, має слабкі процеси та практику корпоративного управління. Компанії, які отримали рейтинг GAMMA цього рівня, мають значні недоліки у ряді основних галузей корпоративного управління.
- GAMMA-2 або 1 – присвоюється компанії, яка, на думку Standard & Poor’s, має дуже слабкі процеси та практику корпоративного управління. Компанії, які отримали рейтинг GAMMA цього рівня, мають значні недоліки у більшості основних галузей корпоративного управління.
Надання послуг з оцінки корпоративного управління методології GAMMA припинено з червня 2011 р. з ініціативи Standard & Poor’s. У той же час, Standard & Poor’s продовжує проводити оцінку корпоративного управління в рамках кредитного аналізу.