Спазм ліквідності

“Спазм ліквідності” (liquidity squeeze) — тимчасова нестача грошових активів, викликана різким погіршенням поточної кон’юнктури товарного ринку, внаслідок чого на підприємстві накопичуються значні запаси готової продукції, яка не може бути реалізована.

Спазм ліквідності — тимчасова нестача коштів, пов’язана з різким погіршенням кон’юнктури ринку та деяких внутрішніх чинників. Схема спазму ліквідності у разі має такий вид: уповільнення темпів ділової активності підприємства призводить до накопичення в нього запасів готової продукції. Щоб позбутися надлишку запасів, підприємство вдається до продовження термінів кредитів, що надаються клієнтам (комерційний кредит). Це своє чергу скорочує суми коштів у активах, і так порушених накопиченням продукції, що з поганим продажем. Щоб пристосувати підприємство до кон’юнктурного уповільнення розвитку, вдаються до скорочення запасів шляхом стримування виробництва (отже, закупівель сировини, матеріалів, комплектуючих). Отже, скорочується борг підприємства постачальникам, але цим знижується і гнучкість фінансових операцій підприємства.

Спазм ліквідності та відсутність у підприємства можливості залучити позикові кошти, як правило, негативно позначається на стані платіжної дисципліни, що призводить до виникнення прострочок кредиторської заборгованості. А це, у свою чергу, погіршує позиції щодо ліквідності підприємств-кредиторів. Отже, спазм ліквідності створює «ланцюгову реакцію».

Залишити коментар:

Site Footer