Смарт-картка

Смарт-картка (smart card) – платіжна картка з вбудованим мікропроцесором та пам’яттю; “інтелектуальна” карта. Смарт-карта винайдена французьким ученим Р. Морено у 1974 р.

Інший, ніж у карт з магнітною смугою принцип запису інформації забезпечує вищий рівень захищеності збереженої інформації, і навіть іншу технологію обслуговування. Зокрема, зберігання ПІН (персонального ідентифікаційного номера) дозволяє ідентифікувати власника картки під час операції без зв’язку з центром авторизації (в автономному режимі).

Параметри смарт-картки визначаються міжнародним стандартом ISO 7816 «Ідентифікаційні картки. Карти з мікропроцесором із контактами».

Можливість захищеного зберігання інформації дозволила реалізувати на основі смарт-карток принципово нові продукти. Операції з використанням карток зі збереженою сумою (SVC – Stored Value Card) виконуються в автономному режимі: якщо номер картки відсутній у стоп-листі, а сума операції не перевищує записану суму, операція дозволяється, а сума, записана на карті, зменшується на суму операції .

Залежно від способу відображення на банківському рахунку записаної на карті суми, картка SVC є карткою з передавторизованою сумою (наприклад, VISA COPAC) або «електронним гаманцем» (наприклад, VISA Cash). Сума, записана на картку із передавторизованою сумою, відображається на рахунку клієнта. Запис на карті дозволяє авторизувати операції в межах цієї суми без зв’язку з центром авторизації. Сума на карті, що є «електронним гаманцем», списується з рахунку клієнта і записується на особливий рахунок (float account).

Таким чином, якщо картки з передавторизованою сумою відносяться до звичайних дебетових, то картки-«гаманці» – до передплачених. Ще один вид смарт-карт із сумою, що зберігається – «електронні гроші» (наприклад, карти Mondex системи Mondex International, передоплатні карти систем PayCash і Webmoney).

Залежно від типу мікросхеми, вбудованої в карту, розрізняють такі типи смарт-карток:

  • смарт-карта з програмованим постійним пристроєм для запам’ятовування (PROM) є найпростішим типом карток. Основне їхнє застосування — розрахунки за телефонні переговори;
  • смарт-карта з енергозалежною перепрограмованою пам’яттю (EEPROM) дозволяє перезаписувати інформацію, що зберігається в ній. Основне застосування таких карток – зберігання індивідуальних даних;
  • смарт-карта із захищеною перепрограмованою пам’яттю, яка забезпечує доступ для читання/запису лише після введення спеціального коду. Основне їхнє застосування – розрахункові карти або зберігання захищених індивідуальних даних;
  • багатофункціональні смарт-карти містять великий обсяг енергозалежної перепрограмованої пам’яті, а також спеціальний мікропроцесор та вбудовану операційну систему, що забезпечує набір сервісних функцій. Ці картки можуть бути використані для будь-яких програм, включаючи розрахунки користувача.

Залишити коментар:

Site Footer