Швидкореагуюче виробництво

Загальний опис моделі «Швидкореагуюче виробництво»

Концепція швидкореагуючого виробництва (Quick response manufacturing, QRM) запропонував Раджан Сурі (1998). QRM означає реагування на запити споживачів так, щоб швидко розробляти та випускати продукти, що враховують ці запити. У цій концепції підвищена увага приділяється постійному скороченню часу, який потрібний до виконання у компанії всіх видів діяльності, забезпечуючи у своїй підвищення якості, зниження витрат і швидше реагування зміну ситуації.

Швидкореагуюче виробництво
Швидкореагуюче виробництво

Коли слід застосовувати модель швидкореагуючого виробництва

Коріння концепції QRM сягає стратегії «конкуренція, заснована на часі» (time-based competition, TBC), яку запропонували Джордж Сток і Томас Хаут (1990). Модель TBC будувалася на використанні швидкості для отримання конкурентної переваги: ​​компанія, що вдається до такої стратегії, надає товари чи послуги споживачам швидше за конкурентів. Стратегію TBC можна застосувати у будь-якому виді бізнесу, зокрема банківському, страховому чи медицині. QRM є різновидом TBC. Використовувана головним чином виробничих компаніях, QRM розвиває принципи TBC і доповнює її.

Як слід користуватися моделлю швидкореагуючого виробництва

QRM – це практична стратегія. Вона включає концепцію скорочення тривалості виробничого циклу та детально продумані принципи менеджменту, виробничі методи, прийоми та інструменти аналізу, а також системну методологію. Саме наявність цих складових і допомагає вирішити основне завдання скоротити час робіт. В основі цього підходу лежить наступна ідея: працівники та менеджери повинні добре розібратися в основних динамічно мінливих характеристиках виробничих систем. Насамперед їм слід знати, як здійснити планування потужностей, як правильно використовувати ресурси і як різні підходи до вибору розміру партії продукції впливають один на одного, а також розуміти, як усе це позначається на загальному часі виробничого циклу.

Компаніям слід запроваджувати прийоми QRM у всіх сферах своєї діяльності. Для цього їм треба заново продумати свої дії на кожній ділянці, не обмежуючись такими очевидними напрямками, як управління виробництвом та постачанням. Такі ж важливі для кінцевих результатів і такі функції, як відвантаження продукції, закупівля обладнання, наймання персоналу, ведення бухгалтерії та оцінка показників діяльності. Всі ці ділянки роботи повинні бути узгоджені з досконалим варіантом QRM. Більше того, програма QRM має бути реалізована як на виробничому рівні (місцях, де безпосередньо здійснюється виробництво продукції), так і в офісах компанії. Було встановлено, що на офісні операції припадає значна частка загального часу, що витрачається на весь виробничий цикл продукту, проте при пошуку можливостей скорочення цієї тривалості офісним операціям належної уваги часто не приділяється.

Висновки

Різниця між швидкореагуючим виробництвом і бережливим підходом, полягає в тому, що другий з цих методів в першу чергу орієнтований на скорочення втрат, що не додають цінності продукції (використовуючи для цього програми досконалості, що постійно реалізуються), а в QRM акцент робиться на постійне скорочення тривалості загального процесу випуску продукції, для чого покращується якість продукції, підвищується функціональна надійність процесів та усуваються втрати. QRM має бути організаційною стратегією, що проводиться топ-менеджерами компанії. Щоб досягти суттєвого скорочення часу загального циклу робіт, компанії повинні відмовитися від традиційних способів виконання своїх операцій та наново створити свої організаційні структури. Подібні перетворення не можна здійснити без повного залучення до них керівників та менеджерів вищої ланки. Тому першим кроком при виконанні програми QRM має бути навчання старших менеджерів стратегії QRM, а потім їхнє активне залучення, щоб вони взяли участь у складанні плану («дорожньої карти») з реалізації цієї стратегії.

Головним аспектом підходу QRM є скорочення часу загального циклу робіт. Деякі популярні моделі управління виробництвом не сприймаються цілісно, ​​а складаються з безлічі розрізнених положень, які менеджерам та службовцям доводиться запам’ятовувати, наприклад, 5S або кайдзен. У цьому відношенні у QRM таких труднощів немає: весь набір принципів стратегії виробництва, націленого на швидке реагування, виводиться з однієї ідеї, але водночас ці принципи досить сильні, щоб охопити всю компанію, від виробничого рівня до офісів, від відділу закупівель до відділу продажу. Такий підхід для менеджерів привабливіший, ніж розрізнений набір ідей, оскільки він дозволяє їм давати узгоджені з усіма підрозділами компанії доручення.

Залишити коментар:

Site Footer