Сальдо

Сальдо (Від іт. Saldo – розрахунок, розрахунок, залишок; англ. amount of balance, net balance, account balance) –

  1. Різниця між фінансовими надходженнями та витратами за певний проміжок часу.
  2. Різниця між вартістю експорту та імпорту країни (сальдо торговельного балансу).
  3. Різниця між закордонними платежами та надходженнями (сальдо платіжного балансу).
  4. У біржових операціях – заборгованість клієнта брокерській фірмі чи брокерської фірми клієнту.

Позитивне, активне сальдо означає перевищення надходжень над витратами, а негативне навпаки.

Найбільшого поширення термін сальдо набув бухгалтерського обліку. Сальдо – залишок за рахунком бухгалтерського обліку господарських засобів або джерел їхньої освіти. У активних рахунках сальдо то, можливо лише дебетовим і демонструвати залишок господарських коштів, наявних за конкретним рахунком. У пасивних рахунках сальдо буває лише кредитним і є джерелом освіти господарських коштів. У активно-пасивних рахунках сальдо то, можливо як дебетовим, і кредитовим чи водночас і дебетовим, і кредитовим (таке сальдо називається розгорнутим). Дебетове сальдо за рахунком знаходить свій відбиток у активі, а кредитове — в пасиві бухгалтерського балансу. У рахунках аналітичного обліку сальдо формується як і грошовому, і у натуральному вираженні. Грошовий вираз сальдо за всіма рахунками аналітичного обліку конкретного синтетичного рахунку має дорівнювати сальдо цього синтетичного рахунку.

Сальдо визначається за станом перше число кожного звітного періоду. Сальдо на перше число звітного періоду називається початковима на його останнє число – кінцевим. Кінцеве сальдо одного звітного періоду є початковим для наступного звітного періоду. Для визначення кінцевого сальдо в активних рахунках до початкового дебетового сальдо додають обороти по дебету рахунки та віднімають обороти за його кредитом. У пасивних рахунках до початкового кредитового сальдо додають обороти за кредитом і віднімають обороти з дебету. В активно-пасивних рахунках кінцеве сальдо визначається за дебетом і кредитом рахунки виходячи з підсумовування кінцевих залишків з кожної позиції аналітичного обліку. Для відображення сальдо за активно-пасивним рахунком у бухгалтерському балансі визначають згорнуте сальдо як різницю між дебетовим та кредитовим сальдо.

Характеризуючи зовнішньоторговельні відносини часто розглядають суму експорту та імпорту у період, наприклад, протягом року. При цьому виділяють сальдо торговельного балансу та сальдо платіжного балансу.

Сальдо торговельного балансу – Різниця між вартістю експорту та імпорту. Позитивне сальдо торговельного балансу означає перевищення експорту над імпортом (країна продає більше, ніж купує). Негативне сальдо торговельного балансу — перевищення імпорту над експортом (країна купує більше, ніж продає). У світовій практиці прийнято вважати, що негативне сальдо — це погана тенденція, оскільки надмірний імпорт сприяє повені ринку імпортними товарами, обмеження інтересів вітчизняного виробника. Міжнародний валютний фонд у своїх рекомендаціях та умовах видачі кредитів вказує на необхідність та корисність для економіки мати позитивний торговий баланс.

Сальдо платіжного балансу – Різниця між надходженнями з-за кордону та платежами за кордон. Позитивне сальдо платіжного балансу означає перевищення всіх платежів, що у країну з-за кордону, над платежами з цієї країни в іншу. Негативне сальдо платіжного балансу – перевищення платежів із країни над платежами до країни. Зазвичай міжнародні платежі здійснюються в валюті, що найбільш конвертується, наприклад, у доларах США або євро. Негативне сальдо платіжного балансу поступово зменшує валютні резерви країни. Потрібно його поповнення з допомогою продажу товарів за валюту чи отримання стабілізаційних позик. Але цього не відбувається, якщо платежі провадяться в національній валюті держави. Так, США можуть просто емітувати (додрукувати) необхідну кількість доларів для покриття негативного балансу. Не обов’язково буде пряма грошова емісія. Існує чимало варіантів кредитних грошей. Але це можливе лише всередині банківської системи тієї країни, якій ці гроші належать.

Залишити коментар:

Site Footer