Розрахунковий банк (Settlement Bank) – організація, яка веде рахунки розрахункового агента з метою здійснення розрахунку за платіжними зобов’язаннями, що виникають із переведення цінних паперів як від свого імені, так і від імені інших учасників ринку.
Рішення про виконання банком функцій розрахункового банку приймає Національний банк на підставі розгляду документів, що подаються від імені платіжної організації платіжної системи. Банк виконує функції розрахункового банку на підставі договору, укладеного між платіжною організацією платіжної системи та банком. Якщо банк виконує функції платіжної організації платіжної системи, то підставою для виконання ним функцій розрахункового банку є відповідне рішення виконавчого органу банку.
Функції розрахункового банку визначаються внутрішнім становищем банку, що регулює проведення міжбанківського переказу з урахуванням вимог законодавства та правил платіжної системи, та має визначати:
- технології, регламент проведення розрахунків та порядок обміну інформацією з учасниками розрахунків;
- порядок врегулювання неплатоспроможності та інших випадків невиконання членами платіжної системи своїх зобов’язань;
- порядок формування та умови використання страхового фонду щодо покриття ризиків неплатежів членів платіжної системи, якщо відповідно до договору з платіжною організацією розрахунковий банк здійснює облік та контроль за формуванням членами платіжної системи страхового фонду.
Міжбанківський переказ здійснюється через кореспондентські рахунки банків-членів платіжної системи, що відкриваються у розрахунковому банку. Цей банк також здійснює облік коштів за вкладами членів платіжної системи до страхового фонду за рахунком, відкритим платіжної організації, якщо це передбачено правилами платіжної системи. Порядок використання коштів із цього рахунку визначається умовами договору з платіжною організацією.
Функції розрахункового банку платіжної системи виходячи з договору, укладеного між платіжною організацією та Національним банком, виконує Національний банк.
Якщо Національний банк виконує функції платіжної організації платіжної системи, то підставою для виконання ним функцій розрахункового банку є ухвала Правління Національного банку України.
Національний банк як розрахунковий банк може виконувати такі функції:
- проведення розрахунків між членами платіжної системи на підставі платіжних повідомлень платіжної системи відповідно до правил платіжної системи;
- ведення обліку та використання коштів страхового фонду членів платіжної системи відповідно до правил платіжної системи та умов договорів;
- контроль за своєчасним формуванням та поповненням страхового фонду членами платіжної системи;
- вжиття заходів щодо забезпечення виконання членами платіжної системи своїх зобов’язань відповідно до правил платіжної системи та умов договорів.
Міжбанківський переказ виконується засобами СЕП через кореспондентські рахунки банків-членів платіжної системи, відкриті у територіальних управліннях із застосуванням договірного списання. Обмін інформацією між учасниками розрахунків здійснюється із застосуванням технології, що використовується в інформаційній мережі, та відповідних засобів захисту інформації. Члени платіжної системи зобов’язані мати на кореспондентських рахунках суми коштів на виконання своїх зобов’язань за розрахунками між членами платіжної системи відповідно до умов договору з розрахунковим банком.
Розрахунковий банк (clearing bank) – банк-учасник карткової платіжної системи, який здійснює взаєморозрахунки між іншими її учасниками на основі клірингу їх взаємних зобов’язань та розрахунку їх чистих позицій. Кожен член системи дає платіжній організації доручення на розпорядження своїм рахунком у розрахунковому банку, крім того, правилами може бути передбачено укладання окремих угод, що регулюють порядок клірингу та розрахунків як між членами та платіжною організацією, так і між членами та розрахунковим банком (іноді також між платіжною організацією та розрахунковим банком).
У картковій платіжній системі може бути як один розрахунковий банк (наприклад, єдиним розрахунковим банком за міжнародними розрахунками в рамках системи Europay International до лютого 1997 р. був німецький Commerzbank, з лютого 1997 р. ним є британський Midland Bank), так і кілька (наприклад , у російській системі «Золота Корона»). Можливий також порядок, коли член системи обирає для себе як розрахунковий банк один зі своїх банків-кореспондентів і повідомляє про це платіжну організацію (наприклад, VISA International).
(Див. Банк, Безготівкові розрахунки).