Рентабельність банку (Return; Profitability) – відносний показник економічної ефективності. Рентабельність комплексно відбиває рівень ефективності використання ресурсів та капіталу банку. Коефіцієнт рентабельності розраховується як відношення операційного прибутку до активів, ресурсів або потоків, що його формують. Рентабельність банку може бути виражена показниками прибутку у розрахунку на одиницю вкладених коштів або показниками прибутку, що міститься у кожній отриманій грошовій одиниці. Основними показниками, що характеризують рентабельність банківської діяльності є ROA, ROE.
ROA (Return on Assets) – Показник рентабельності використання активів банку. Розраховується як відношення прибутку банку після оподаткування на звітну дату до середньої вартості активів, що використовуються банком, за відповідний період і виражається у відсотках.
ROE (Return on Equity) – Показник рентабельності використання статутного капіталу банку. Розраховується як відношення прибутку банку після оподаткування на звітну дату до середньої вартості балансового капіталу за відповідний період та виражається у відсотках.
Крім ROA та ROE можуть розраховуватися й інші показники рентабельності, наприклад, ROC, RAROC, CIR тощо.
ROC (Return on Capital) – Показник рентабельності використання акціонерного капіталу банку. Розраховується як відношення чистого прибутку банку за звітний період до середньорічної суми акціонерного капіталу банку та виражається у відсотках.
RAROC (Risk-Adjusted Return on Capital) – Показник рентабельності використання капіталу банку, скоригований на ризики. Розраховується як відношення очікуваного доходу (expected return) до економічного капіталу (economic capital) банку (в окремих випадках – до регулятивного капіталу) і виражається у відсотках. Один із варіантів визначення RAROC — відношення очікуваного доходу до VaR. Показник RAROC застосовують у тому випадку, коли діяльність компанії пов’язана з ризиком, що ускладнює інтерпретацію показників рентабельності, отриманих звичайними бухгалтерськими методами. Це стосується банківської діяльності, страхування, оцінки результатів торгівлі цінними паперами, порівняння рівнів очікуваної рентабельності інвестиційних проектів із різними характеристиками ризиків тощо.
CIR (Cost/Income Ratio) – Показник, що відображає ефективність ведення бізнесу. Розраховується як відношення витрат (операційних витрат) банку за звітний період до операційного прибутку (операційних доходів) та виражається у відсотках. Якщо показник CIR перевищує 100%, це означає, що банк веде збиткову діяльність. Прийнятним для банківської практики є значення показника CIR не більше 50%.
Див. також Прибуток та рентабельність: поняття та формула розрахунку
У вітчизняній практиці прибуток, активи та капітал розраховуються відповідно до Порядку складання статей квартального звіту «Баланс» банків України, викладеного у додатку №2 до Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 07.12.2004 р. № 598. Показники рентабельності призначені для оцінки ефективності використання ресурсів банку, ефективності ведення бізнесу та порівняння позицій окремих банків на ринку.
(Див. Активи банківські, Капітал банку, Коефіцієнт рентабельності, Економічний капітал).