Рейтинг (rating) — присвоєння певного класу, ряду, номера, категорії у процесі оцінки кількісних чи якісних характеристик окремих об’єктів, процесів, явищ у впорядкованому їхньому ряду.
У системі фінансового ринку широко використовуються рейтинги банків та страхових компаній, кредитні рейтинги позичальників, рейтингова оцінка акцій, рейтингова оцінка облігацій тощо.
Рейтинг – термін, що означає суб’єктивну оцінку будь-якого явища за заданою шкалою. З допомогою рейтингу здійснюється первинна класифікація соціально-психологічних об’єктів за рівнем вираженості загальної їм властивості (експертні оцінки). У соціальних науках рейтинг служить основою для побудови різноманітних шкал оцінок, зокрема при оцінці різних сторін трудової діяльності, популярності окремих осіб, престижності професій та ін. Одержувані при цьому дані мають характер порядкових шкал.
Рейтинг — числовий чи порядковий показник, що відображає важливість чи значущість певного об’єкта чи явища. Список об’єктів або явищ, що мають найбільший рейтинг, зазвичай називають Топ N або TOP N, де N – кількість об’єктів у списку, зазвичай кратне 10.
Кредитний рейтинг – міра кредитоспроможності приватної особи (кредитний скоринг), компанії, регіону або країни. Кредитні рейтинги розраховуються на основі минулої та поточної фінансової історії перерахованих вище учасників ринку, а також на основі оцінок розміру їх власності та взятих на себе фінансових зобов’язань (боргів). Основне призначення подібних оцінок — дати потенційним кредиторам/вкладникам уявлення про можливість своєчасної виплати взятих фінансових зобов’язань. Останнім часом розширилася і сфера застосування кредитних рейтингів: вони стали застосовуватися і для встановлення нових розмірів страхових внесків, визначення орендних застав, визначення якості нових кандидатів прийому їх на работу.
Кредитні рейтинги є відносними, тому важливо враховувати специфіку тієї чи іншої країни, підприємства, галузі промисловості. Невисокі кредитні рейтинги, звичайно, небажані, бо свідчать про високу ймовірність дефолту.
Розробити власну систему кредитних рейтингів може будь-який учасник ринку. Більше того, згідно з Базельськими директивами, кожному банку бажано мати власний внутрішній рейтинг позичальників. Але коли йдеться про ринок облігацій, то кредитний рейтинг зазвичай означає рейтинг одного з трьох агентств Standard & Poors, Moody’s і Fitch.
У маркетингу рейтинг використовують для первинної класифікації об’єктів оцінки (позиція компанії, рейтинг популярності, рейтинг платоспроможності).
Рейтинг у продажах – сукупний показник популярності товару, послуги виражений в оцінці не просто обсягу покупок даного товару за період, але так само і в кількості запитів даного товару, оборотності складських запасів, рентабельності угод з цим товаром. Для визначення рейтингу популярності можуть оцінюватися кількість завантажень пробних версій, переглядів сторінки товару в каталозі тощо.
Рейтинг компаній (рейтинг контрагентів) – оцінне ранжування компаній-покупців (постачальників) за групою параметрів: платоспроможності, виручки, рентабельності угод, залежно від важливості та значення яких експерт визначає позицію компанії у рейтингу.
Рейтинг реклами %, тис. чол. – Кількісна оцінка аудиторії. Рейтинг розраховується як відсоткове ставлення аудиторії, яка переглянула (прослухала) рекламне повідомлення в даний момент часу до всієї аудиторії, яка мала можливість бачити (чути) повідомлення. Рейтингом можна назвати частину цільової аудиторії, що контактує з конкретним рекламоносієм та (або) повідомленням.
Бізнес-рейтинг — рейтинг підприємств за галузями, державами та іншими критеріями.