QR-код

QR-код (QR – скорочення від англ. quick response, «швидкий відгук») – система кодування, що прийшла на зміну менш ємному штрихкоду, створена спеціально для швидкого розпізнавання смартфонами та іншими цифровими пристроями. QR-код — матричний код (двовимірний штрихкод), розроблений та представлений японською компанією Denso-Wave у 1994 році.

Популярність QR-коду пов’язана з розвитком мобільного Інтернету. Справа в тому, що в QR-код виявилося дуже зручно «упаковувати» посилання на сайти, які автоматично відкриваються на екрані смартфона, що вважав код.

QR-код починають все частіше наносити на різні платіжні документи, щоб користувач системи мобільного банкінгу або інтернет-банкінгу міг автоматично (сфотографувавши код на документі) створювати відповідні шаблони платежу.

Величезна популярність штрих-кодів у Японії призвела до того, що обсяг інформації, зашифрованої в них, незабаром перестав влаштовувати промисловість. Японці почали експериментувати з новими сучасними способами кодування невеликих обсягів інформації у графічному малюнку.

QR-code
Приклад QR-коду з посиланням на цю сторінку

На відміну від старого штрих-коду, який сканують тонким променем, QR-код визначається датчиком або камерою смартфона як двовимірне зображення. Три квадрати в кутах зображення та менші синхронізуючі квадратики по всьому коду дозволяють нормалізувати розмір зображення та його орієнтацію, а також кут, під яким датчик розташований до поверхні зображення. Крапки переводяться в двійкові числа з перевіркою за контрольною сумою.

Основна перевага QR-коду – це легке розпізнавання обладнання, що сканує, що дає можливість використання в торгівлі, виробництві, логістиці.

Максимальна кількість символів, які розміщуються в одному QR-коді:

  • цифри – 7089;
  • цифри та літери (латиниця) – 4296;
  • двійковий код – 2953 байт (отже, близько 2953 букв кирилиці в кодуванні windows-1251 або близько 1450 букв кирилиці в utf-8);
  • ієрогліфи – 1817.

Хоча позначення «QR code» є зареєстрованим товарним знаком «DENSO Corporation», використання кодів не обкладається жодними ліцензійними відрахуваннями, а самі вони описані та опубліковані як стандарт ISO.

Специфікація QR-коду не визначає формату даних. Найбільш популярні програми перегляду QR-кодів підтримують такі формати даних: URL, закладка в браузер, Email (з темою листа), SMS на номер (з темою), MeCard, vCard, географічні координати.

Також деякі програми можуть розпізнавати файли GIF, JPG, PNG або MID менше 4 КБ та зашифрований текст, але ці формати не набули популярності.

Залишити коментар:

Site Footer