Прибуток банку (Bank Profit) – перевищення доходів банку над видатками. Прибуток банку – основний показник ефективності роботи фінансово-кредитної установи. З прибутку виплачуються дивіденди акціонерам, вона збільшує капітал банку. Для того, щоб обчислити фінансовий результат кредитної організації, від усіх доходів, отриманих банком, віднімаються всі витрати, які він здійснив.
Прибуток банку формується внаслідок здійснення кредитних, розрахункових, фінансових операцій та інших видів діяльності банку. Доходи банку складаються з:
- відсотків за надані кредити;
- відсотків, сплачених банками-кореспондентами;
- плати за розрахункове та касове обслуговування клієнтів;
- позитивної курсової різниці від операцій на іноземній валюті;
- доходів від операцій із цінними паперами;
- доходів від факторингових, лізингових, трастових операцій, інформаційних, консультаційних послуг;
- відшкодування клієнтами поштових, телеграфних видатків;
- доходів від участі у діяльності інших організацій та ін.
Витрати банку складаються з:
- виплати відсотків за пасивними операціями (за поточними та депозитними рахунками, облігаціями, депозитними сертифікатами);
- плати за кредитні ресурси, отримані від інших банків та від центрального банку;
- оплати послуг із кореспондентських відносин;
- комісії з операцій з іноземною валютою;
- витрат на інкасацію виручки;
- оплати послуг (обчислювальних центрів, аудиторських, поштових, телеграфних);
- витрат на підготовку та підвищення кваліфікації кадрів;
- витрат на рекламу;
- амортизаційних відрахувань основних фондів;
- витрат, пов’язаних із виготовленням та впровадженням платіжно-розрахункових документів;
- платежів зі страхування майна та діяльності банків;
- витрат на утримання апарату;
- інших витрат (збитки від списання безнадійної заборгованості клієнтів, штрафи, сплачені порушення правил ведення операцій, тощо.).
Основні складові фінансового результату – чистий процентний та чистий операційний дохід. Крім того, до розрахунку фінансового результату враховуються й інші можливі доходи та витрати банку.
Під чистим процентним доходом мається на увазі різниця всіх процентних доходів банку за розміщеними позиками (включаючи відсоткові доходи за вкладеннями в облігації та векселі) та всіх процентних витрат банку за залученими кредитами, депозитами, коштами на рахунках клієнтів та випущених векселів та облігацій.
Чистий операційний дохід – це різниця між операційними доходами та операційними витратами. Операційні доходи включають доходи від операцій з цінними паперами, доходи від участі в капіталі інших організацій, позитивну переоцінку цінних паперів, коштів в іноземній валюті, дорогоцінних металів, комісійні винагороди, доходи від здачі майна в оренду, від передачі активів у довірче управління, від відновлення резервів на можливі втрати з позик та деякі інші доходи банку. Операційні витрати враховують витрати на операції з придбаними цінними паперами, негативну переоцінку цінних паперів, коштів у іноземній валюті, дорогоцінних металів, комісійні збори, витрати від передачі активів у довірче управління, відрахування на резерви на можливі втрати, витрати на утримання персоналу, амортизацію майна, організаційні та управлінські витрати (зокрема, на рекламу, охорону, послуги зв’язку, службові відрядження, аудит, підготовку кадрів).
Балансова прибуток банку також включає прибуток госпрозрахункових підприємств банків (розрахункові центри, друкарні). Прибуток, що залишився після сплати податків (чистий прибуток банку), що використовується для виплати дивідендів, формування резервного фонду, фонду розвитку, матеріальне стимулювання.
(Див. Операційні доходи та витрати банку, Рентабельність).