Премія за ризик

Премія за ризик (risk premium; RP) – додатковий дохід, що виплачується (або передбачений до виплати) інвестору понад той рівень, який може бути отриманий за безризиковими фінансовими операціями. Цей додатковий дохід повинен зростати пропорційно до збільшення рівня ризику вкладень капіталу в той чи інший інструмент інвестування. При цьому слід мати на увазі, що премія за ризик повинна зростати пропорційно зростанню не загального рівня інвестиційного ризику за тим чи іншим інструментом, а лише систематичного (ринкового) ризику, рівень якого визначається за допомогою бета-коефіцієнта (оскільки ризик несистематичний пов’язаний) переважно з дією суб’єктивних факторів). Основу цієї залежності становить графік “лінії надійності ринку”.

Рівень «премії за ризик» з урахуванням рівня систематичного ризику за конкретним інструментом інвестування визначається за такою формулою:

RPi = (R - A) * β

RPi — рівень «премії за ризик» щодо конкретного інструменту інвестування;
R – Середній рівень інвестиційного доходу (середня норма прибутковості) на фінансовому ринку;
А — рівень прибутковості за безризиковими інструментами інвестування;
β – бета-коефіцієнт, що характеризує рівень систематичного ризику щодо конкретного інструменту інвестування.

Відповідно загальний рівень інвестиційного доходу за конкретним інструментом інвестування з урахуванням «премії за ризик» визначається за такою формулою:

Di = A + RPi

де Di – загальний рівень інвестиційного доходу за конкретним інструментом інвестування;
A — рівень прибутковості за безризиковими інструментами інвестування;
RPi – Рівень «премії за ризик» по конкретному інструменту інвестування.

Премія за ризик – різниця між очікуваною ставкою доходу (rate of return) на інвестиції та ставкою доходу на вільні від ризику капіталовкладення (наприклад, інвестиції в державні цінні папери) протягом одного і того ж періоду часу. За наявності будь-якого елемента ризику ставка доходу буде вищою від ставки доходу на інвестиції, за яких ризик відсутній.

Премію за ризик може бути також визначено як додаткову прибутковість, яку інвестор очікує отримати від вкладень у певний цінний папір, порівняно з прибутковістю безризикових інвестицій. Для опису прибутковості безризикових інвестицій застосовується термін безризикова процентна ставка, наприклад, процентна ставка за Казначейськими облігаціями США. Звичайно, слід пам’ятати, що навіть ці інвестиції не є повністю безризиковими. У разі дефолту США, інвестори, що вклали свої кошти в трежеріс, безсумнівно, втратять свої інвестиції частково чи повністю.

Залишити коментар:

Site Footer