Премія (Premium) – надбавка (знижка) до звичайної (номінальної) вартості активу, яка використовується як стимул або заохочення.
Щодо цінних паперів премія – надбавка до номінальної ціни, за кредитами – зниження процентної ставки за кредит.
Термін «премія» має такі основні значення:
- Внесок, що сплачується відповідно до договору страхування (зокрема страхування життя).
- Різниця між номінальною та ринковою вартістю акції, облігації або іншого цінного паперу.
- Різниця між ціною емісії та ринковою ціною акції або цінного паперу. Так, на початку операцій з акціями нового випуску говориться, що ринкова ціна включає премію щодо ціни емісії.
- Ціна, яку сплачує продавцю покупець опціону (option), що вільно звертається, за право його використання. Надбавки чи премії визначаються на біржі чи ринку під час вільного торгу на торговому майданчику, які рівень залежить від пропозиції та попиту даний опціон у даний конкретний момент. Загалом надбавка/премія, яку вимагають за опціон, складається з двох компонентів: його внутрішньої вартості (intrinsic value) та його термінової вартості (time value).
- Різниця між спотовою ціною/ціною при продажу готівки або валюти та їх форвардною ціною/ціною за угодами на строк.
- Бонус, що надається клієнтам банку для того, щоб зацікавити їх у відкритті рахунку.
Премія – це також одна з форм матеріального заохочення працівників підприємства за виконання ними планових завдань, договірних зобов’язань, підвищення ефективності виробництва та покращення якості продукції (робіт).
Величина премії пов’язується з досягненням конкретних кількісних чи якісних результатів у праці людини. Як дієвий засіб мотивації до високопродуктивної праці премії широко використовуються практично. Джерело преміювання: фонд заробітної плати, прибуток підприємства.
Премія входить до складу додаткової частини зарплати. Розмір премії, як правило, визначається у відсотковому відношенні до основної (тарифної) частини заробітної плати працівника або групи працівників, але може співвідноситися і до суми досягнутого прибутку. Він має бути достатнім для створення необхідної матеріальної зацікавленості у результативності праці всіх категорій працівників.
Системи преміювання, строки та розміри премії за досягнення тих чи інших показників та порядок зниження премії передбачаються Положенням про преміювання, яке затверджується адміністрацією підприємства за погодженням з відповідним профспілковим органом та включається до колективних договорів.
Показниками, досягнення яких є підставою для отримання премії, можуть бути: виконання та перевиконання плану випуску якісної продукції, надпланове зниження собівартості продукції, скорочення термінів виконання робіт, економія сировини та інших матеріальних цінностей тощо. При недотриманні умов преміювання розмір премії знижується або взагалі не нараховується.
Премії поділяються на дві групи:
- обумовлені системою оплати праці (додаткова надтарифна оплата досягнення певних результатів праці);
- не обумовлені діями системи заробітної плати – заохочувальні виплати, не обов’язкові для адміністрації, а лише ті, що наділяють її правом їх здійснити (наприклад, одноразові разові премії за результатами конкурсів, оглядів, за раціоналізаторські пропозиції та ін.).
(Див. Дисконт, Маржа).