Посередницькі операції банку (intermediate bank operations) – операції банків з:
- довірчого управління грошовими коштами, цінними паперами, нерухомістю;
- операції зі страхування клієнтів;
- брокерські операції за дорученням клієнтів на біржі;
- агентські послуги та ін.
Прагнення банків отримати дохід та надавати більший обсяг послуг без відображення ризику на балансі банку збільшує частку посередницьких операцій у загальному обсязі послуг та, відповідно, доходів від них у валових доходах банку.
Збільшений останніми роками інтерес до посередницьких операцій як із боку банків, і із боку клієнтів, обумовлений такими причинами.
По-перше, посередницькі операції базуються на послугах, що вже надаються раніше іншими організаціями, тому механізм проведення цих операцій вже відпрацьований.
По-друге, у багатьох клієнтів банків існує потреба у цих послугах, тому запровадження додаткових посередницьких операцій дозволяє повною мірою задовольнити ці потреби, і навіть залучити нових клієнтів, які раніше послугами банку користувалися.
По-третє, посередницькі операції поєднують у собі цілий ряд традиційних послуг, що надаються клієнтам, що призводить, зрештою, до універсальності банківської діяльності та диверсифікації ризиків.
І останнє, запровадження у банківську сферу посередницьких операцій дозволяє розширити можливості формування прибутковості банку цілому.
До посередницьких банківських операцій належать різні агентські та трастові операції, а також лізинг та факторинг.
Лізинг – це форма вкладення інвестицій у основні фонди комерційної організації, коли він банк купує якесь майно і здає їй їх у найм визначений у договорі термін. Як об’єкт лізингу може бути як рухоме, і нерухоме майно, яке можна зарахувати до основних фондів і дозволене звернення вітчизняному ринку. Це може бути обладнання, транспорт, машини, техніка, засоби зв’язку.
Під факторингом слід розуміти вид торгово-комісійної діяльності, метою якої є вирішення проблеми нестачі обігових коштів підприємства для розрахунків коїться з іншими контрагентами. Традиційний факторинг є комплексом операцій, таких як короткострокове кредитування юридичної особи шляхом купівлі у неї боргових зобов’язань покупців або торгових посередників, страхування ризиків, пов’язаних з неплатіжністю партнерів, організація бухгалтерського обліку руху товарів та розрахунку за них, консультації в галузі реклами та збуту.
До трастових операцій відносяться банківські операції, пов’язані з управлінням майном на користь клієнта та за його дорученням. Функції комерційного банку трастових операціях залежить від виду майна, що фігурується у яких, і навіть від побажань клієнта. Банк у трастових операціях може виступати у двох ролях: повністю і самостійно розпоряджатися майном клієнта в рамках укладеного договору або виконувати суворо обумовлені операції з майном клієнта за дорученням.