Політика управління прибутком

Політика управління прибутком (profit management policy) – складова частина загальної політики управління формуванням власних фінансових ресурсів, що полягає у забезпеченні формування достатнього розміру прибутку та ефективному її розподілі за напрямами використання.

Розробка політики управління прибутком на підприємстві включає:

  1. Аналіз прибутку підприємства у передплановому періоді. Головною метою цього аналізу є виявлення основних тенденцій формування та розподілу прибутку у передплановому періоді, а також основних факторів, що визначають ці тенденції. У процесі аналізу розглядаються динаміка загальної суми прибутку підприємства та показників рентабельності, склад загального прибутку за основними її видами, формування прибутку в розрізі окремих центрів відповідальності підприємства, основні напрямки використання прибутку, оцінюється достатність цих сум із позицій фінансового забезпечення розвитку підприємства. Результати аналізу служать причиною планування показників прибутку у майбутньому періоді.
  2. Планування формування прибутку. Розрахунок планової суми прибутку є найвідповідальнішим етапом управління нею. Планування цього показника здійснюється лише за тими видами прибутку, який пов’язаний з реалізацією продукції та іншого майна підприємства (основних фондів, нематеріальних активів тощо) – сума прибутку від позареалізаційних операцій не планується. Основна увага у процесі планування приділяється сумі прибуток від реалізації продукції. Розрахунок цього показника грунтується на використанні системи аналізу «взаємозв’язок витрат, обсягу реалізації та прибутку», на визначенні цільової суми прибутку та інших методів.
  3. Планування розподілу прибутку. Основу цього розподілу становить розроблена дивідендна політика, тип якої формує пропорції між споживаною та капіталізованою її частинами. Ця політика має відображати вимоги загальної стратегії розвитку підприємства, забезпечувати підвищення його ринкової вартості, формувати необхідний обсяг інвестиційних ресурсів, забезпечувати матеріальні інтереси власників та персоналу. На наступних етапах розподілу прибутку суми, призначені для споживання та капіталізації, розподіляються за конкретними напрямками використання (див. Розподіл прибутку).
  4. Доведення планових завдань із прибутку до центрів відповідальності. Формування планових завдань з прибутку у межах окремих центрів відповідальності здійснюється відповідно до видами та обсягами їх діяльності, сформованими бюджетами витрачання коштів та іншими показниками.

Політика управління прибутком підприємства має бути тісно пов’язана із політикою управління поточними витратами, податковою політикою, дивідендною політикою та політикою формування власних фінансових ресурсів.

Залишити коментар:

Site Footer