У нинішніх умовах для світової економіки характерні процеси глобалізації, що знаходить своє відображення у поглибленні та розширенні міжнародних економічних відносин, посиленні взаємозалежності між економіками різних країн, інтернаціоналізації виробничо-економічної та фінансово-інвестиційної діяльності. Але оберненою стороною медалі інтеграційних процесів є виникнення політичних ризиків.
Політичний ризик – це можливість виникнення збитків (або недоотримання прибутку) у зв’язку із можливими змінами державної політики.
Політичні ризики є важливим складником країнових ризиків. При здійсненні зовнішньоекономічних операцій потенційно можуть виникнути обставини, які негативно впливатимуть на кінцевий результат іноземного підприємця або інвестора внаслідок змін соціально-політичної ситуації в країні. До того ж необхідно враховувати і додаткові ризики, що виникають унаслідок можливих відмінностей у промислових та банківських стандартах, технологіях, науково-технічних стандартах, ділових відносинах та культурі поведінки тощо.
Політичний ризик – це ймовірність того, що зміни законодавчих та нормативно-регулюючих актів усередині країни або за її межами негативно вплинуть на прибуток, операції та перспективи фірми, оскільки політичний ризик пов’язаний не тільки з конкретною країною, а й з сусідніми країнами чи регіонами.
Але слід зазначити, що політичний ризик який завжди має своїм результатом негативні наслідки, тобто. Політична подія може мати позитивний ефект на результат діяльності підприємця або інвестора. Якщо ми говоримо про зовнішньоекономічну діяльність, то, як приклад, можна навести таке: укладання між країнами договорів про співпрацю, про захист прав інвесторів, про надання податкових пільг для іноземних інвесторів, уникнення подвійного оподаткування тощо.
Політичні ризики визначаються геополітичною, соціально-економічною ситуацією та діяльністю держави. Вони знаходять свій прояв у зміні та порушенні умов виробничо-торговельного процесу внаслідок результату діяльності міжнародних організацій, органів державного управління власної країни чи зовнішніх держав.
Найчастіше про політичний ризик говорять у ситуаціях, коли при прийнятті рішень, що стосуються, наприклад, міжнародного бізнесу, потрібно враховувати негативний вплив факторів, пов’язаних із нестабільністю внутрішньополітичної обстановки, правлячого режиму чи уряду з політичними заворушеннями.
Політичний ризик — можливий наступ будь-якої політичної події (війна, революція, державний переворот, експропріація, накладення обмежень на імпорт тощо) у своїй країні або за кордоном, що може призвести до втрати прибутку та активів у міжнародних ділових операціях.
Політичні ризики поділяються на групи:
- Ризик втрати власності (наприклад, націоналізація чи експропріація без належної компенсації).
- Ризик трансферту, пов’язаний з обмеженням експорту продукції або ресурсів, з обмеженнями щодо конвертації локальної валюти в іноземну та здійсненням розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами.
- Договорний ризик, тобто. ризик розірвання договору внаслідок дій уряду країни, де знаходиться компанія-контрагент.
- Ризик зміни регулюючих норм (законодавчої бази, зміна торгового режиму та митної політики, зміни у податковій системі, валютному регулюванні, регулюванні зовнішньополітичної діяльності країни).
- Операційний ризик, який торкається свободи дій керівників компаній.
- Ризик військових дій, цивільних заворушень, зміни влади.
Узагальнено політичні ризики можна розділити на дві категорії – ризики макрорівня та ризики мікрорівня.
Макрополітичний ризик зачіпає всіх економічних суб’єктів цієї країни без винятку та оцінюється за політичними, соціальними, економічними, юридичними параметрами в кожній країні.
Мікрополітичний ризик стосується лише підприємств, які мають певні характеристики, і його оцінка проводиться для кожної операції окремо.
Також політичні ризики можна поділити на:
- ризик, викликаний регулятивними заходами, що торкаються всіх суб’єктів;
- ризик, викликаний дискримінаційними заходами, що ставлять одні підприємства на більш вигідне становище проти іншими;
- ризик, викликаний вибірковим втручанням, що впливає діяльність однієї певного підприємства.
Найбільш загальна класифікація ґрунтується на поділі політичних ризиків, що виникли внаслідок непередбачених подій під впливом загальної ситуації в країні, та ризиків, спричинених діями органів влади. Ця класифікація поєднує практично всі види політичних ризиків:
- непередбачені події (революція, зміна влади, зміни в уряді, війна, політичні заворушення, громадянська війна, збитки, заподіяні іноземним співробітникам);
- дії органів влади:
- політичного характеру (конфіскація активів, запровадження ембарго, зміна законодавства, розрив відносин, неправомірний чи зумовлений політичними мотивами відкликання гарантії, розірвання договорів із приватними покупцями внаслідок дій влади);
- адміністративного характеру (анулювання ліцензій, перешкоджання здійсненню експортно-імпортних операцій);
- макроекономічного характеру (заборона на конвертацію або переведення коштів за кордон, кардинальні зміни в економічній політиці, що проводиться);
- мікроекономічного чи фінансового характеру (одностороннє розірвання договору державним підприємством, неплатіж із боку державних покупців, недотримання арбітражних постанов, непоставка продукції).
Спроби враховувати політичний ризик, викликаний діями окремих політичних діячів чи країн, робилися ще ХІХ столітті. Проте
поняття «політичний ризик» увійшло лексикон американських корпорацій лише 1959 року після приходу до влади на Кубі Ф.Кастро. Однією з перших робіт на цю тему була книга Ф.Рута «Бізнес США там і політичний ризик», де було проаналізовано політичний ризик, якому піддається діяльність американських компаній інших країнах.
Про стратегічну важливість політичного ризику свідчить той факт, що для його оцінки створено світову мережу комерційних та некомерційних аналітичних центрів (загалом – понад 500, левова частка яких перебуває у США). Найбільш відомими некомерційними центрами, що вивчають політичний ризик, є центри стратегічних та міжнародних досліджень при Колумбійському та Джорджтаунському університетах.