Податкове адміністрування

Податкове адміністрування — діяльність податкових органів (відповідно до їхніх повноважень) щодо здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства юридичними та фізичними особами.

Предмет податкового адміністрування – податки та збори; об’єкт – платники податків, податкові збирачі, податкові агенти.

Завдання податкового адміністрування – контролю над дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю внесення до бюджету податків, сборов.

Мета податкового адміністрування – найефективніше функціонування податкового механізму та системи податкових органів.

Під шляхом податкового адміністрування розуміється спосіб впливу податкових органів на податкові відносини і платників податків (платників зборів, податкових агентів) у вигляді форм податкового контролю та інших процедур, здійснюваних ними у реалізації своїх повноважень.

Податкові органи:

  • ставлять на облік платників податків, платників зборів, податкових агентів, надають їм ідентифікаційні номери;
  • здійснюють контроль за відкриттям ними розрахункових (поточних) та інших рахунків у банку, виконанням платниками податків та податковими агентами обов’язків щодо сплати податків та зборів;
  • приймають до порушників податкової дисципліни передбачені законом заходи (нараховують пеню, зупиняють операції з рахунках банку і др.);
  • стягують недоїмки;
  • проводять камеральні та виїзні податкові перевірки;
  • здійснюють провадження справ за виявленими податковими правопорушеннями;
  • ведуть оперативно-статистичний облік з податків та зборів;
  • аналізують перебіг податкових надходжень;
  • становлять прогнози надходжень податків та зборів та здійснюють інші функції.

Усередині системи податкових органів податкове адміністрування здійснюється у формі ревізій та перевірок нижчестоящих податкових органів вищими; обміну інформацією, досвідом роботи тощо.

Важливий напрямок діяльності центрального апарату податкових органів – створення та організація нових технологій та процедур податкового адміністрування (в т.ч. на основі інформатизації та комп’ютеризації); вироблення найбільш раціональної структури податкових органів; робота з персоналом щодо підвищення рівня професійної підготовки тощо.

Залишити коментар:

Site Footer