Початкова вартість основних засобів

Початкова вартість основних засобів (Initial cost of fixed assets) – оцінка, за якою основні засоби приймаються до бухгалтерського обліку. Порядок формування первісної вартості основних засобів залежить від варіанта надходження до організації.

Початковою вартістю основних засобів, придбаних за плату, визнається сума фактичних витрат організації на їх придбання, спорудження та виготовлення за вирахуванням ПДВ та інших відшкодованих податків (крім випадків, передбачених чинним законодавством). Фактичними витратами на придбання, спорудження та виготовлення основних засобів можуть бути:

  • суми, що сплачуються відповідно до договору постачальнику (продавцю);
  • суми, що сплачуються організаціям за роботи за договором будівельного підряду та іншими договорами;
  • суми, що сплачуються організаціям за інформаційні та консультаційні послуги, пов’язані з придбанням основних засобів;
  • реєстраційні збори, державне мито та інші аналогічні платежі, вироблені у зв’язку з придбанням (отриманням) права на об’єкт основних засобів;
  • мита та інші платежі;
  • невідшкодовані податки, сплачувані у зв’язку з придбанням об’єкта основних засобів;
  • винагороди, сплачувані посередницької організації, якою придбано об’єкт основних засобів;
  • інші витрати, безпосередньо пов’язані з придбанням, спорудженням та виготовленням об’єкта основних засобів (витрати на доставку-розвантаження).

Початковою вартістю основних засобів, внесених у рахунок вкладу статутний (складковий) капітал організації, визнається їх грошова оцінка, узгоджена засновниками (учасниками) організації, якщо інше не передбачено чинним законодавством.

Початковою вартістю основних засобів, отриманих організацією за договором дарування та інших випадках безоплатного отримання, визнається їхня ринкова вартість на дату оприбуткування.

Первісною вартістю основних засобів, придбаних в обмін на інше майно, відмінне від грошових коштів, визнається вартість аналогічного майна, виходячи з ціни, за якою в порівнянних обставинах організація зазвичай визначає вартість аналогічних цінностей.

Вартість основних засобів, у якій прийнято до бухгалтерського обліку, не підлягає зміні, крім випадку добудови, дообладнання, реконструкції та часткової ліквідації відповідних об’єктів, у своїй збільшення (зменшення) первісної вартості основних засобів належить додатковий капітал організації.

Організація має також право не частіше одного разу на рік (на початок звітного року) переоцінювати об’єкти основних засобів за відновлювальною вартістю (див. Відновна вартість основних засобів) шляхом індексації або прямого перерахунку за документально підтвердженими ринковими цінами з віднесенням різниць, що виникають на додатковий капітал організації, якщо інше не встановлено чинним законодавством.

Залишити коментар:

Site Footer