Платіжний графік — складова частина платіжного календаря, яка визначає платежі суб’єктів господарювання у майбутній період.
Платіжний календар – це один з видів оперативного фінансового плану підприємства, що розробляється за окремими видами руху грошових коштів (податковий платіжний календар, платіжний календар за розрахунками з постачальниками, платіжний календар з обслуговування кредиту тощо) та по підприємству загалом (у цьому у разі він деталізує поточний фінансовий план надходження та витрачання коштів).
Платіжний календар складається зазвичай на наступний місяць (у розбивці по днях, тижнях та декадах). Складається з наступних двох розділів:
- графік витрачання коштів (або графік майбутніх платежів);
- графік надходження коштів.
Графік витрачання коштів відображає терміни та суми платежів підприємства у майбутньому періоді за всіма (або конкретними) видами фінансових зобов’язань.
Графік надходження коштів розробляється за тими видами руху цих коштів, якими є їх повернення; він фіксує терміни та суми майбутніх платежів на користь підприємства.
Платіжний календар розробляється з метою своєчасного погашення невідкладних фінансових зобов’язань підприємства та забезпечення постійної платоспроможності у поточному періоді.
Відповідно до існуючої платіжної системи платіжний графік конкретного господарюючого суб’єкта визначає терміни та суми платежів за різними господарськими операціями, до бюджету, за прийнятими програмами інвестування, банками при погашенні банківських кредитів тощо.
Платіжний графік пов’язані з платіжним оборотом, оскільки терміни та обсяги платежів залежить від надходжень коштів. Платіжний графік сприяє зміцненню платіжної дисципліни, а також коректному фінансовому плануванню з метою уникнення касових розривів.
Як правило, платіжний графік застосовується, коли довгострокові договори або програми передбачають можливість здійснення платежів частками або коли зобов’язання юридичних та фізичних осіб, що випливають із торгових, кредитних та інших грошових операцій, вимагають розрахунків на виплат.
На основі платіжного графіка здійснюється надання розстрочки при сплаті митних платежів, оплаті товарно-матеріальних цінностей, лізингових платежів, погашенні позикових коштів бюджету. Платіжний графік щодо здійснення платежів погашення реструктурованого основного боргу – суттєва частина договору про реструктуризацію підприємств.
При здійсненні емісії цінних паперів складається платіжний графік платежів за цінні папери, що розміщуються, а також дивідендів або гарантованих платежів за облігаційними позиками (у тому числі і за державними цінними паперами).