Операції з цінними паперами — дії, що здійснюються власником або за його дорученням, спрямовані на виникнення майнових прав щодо акцій, облігацій, похідних та інших цінних паперів, емісія яких потребує державної реєстрації.
Закордонне законодавство відносить термін «операції з цінними паперами» до фінансових операцій, що визначаються як будь-які дії, за допомогою яких економічна одиниця виявляє свою участь у господарському житті. Під фінансовими операціями розуміються операції з готівкою та вкладами, короткостроковими цінними паперами, облігаціями та акціями, коротко-, середньо- та довгостроковими кредитами, авуарами в золоті та іноземній валюті, депозитами, бонами та авансами при посередницьких угодах. Така класифікація була прийнята за основу під час створення системи національних рахунків ООН та європейської системи зведених рахунків економічної діяльності.
Операції банків із цінними паперами поділяються на 2 види:
- випуск власних цінних паперів (акції, облігації, векселі, депозитні та ощадні сертифікати);
- операції із цінними паперами інших емітентів.
На підставі ліцензії на здійснення банківських операцій банки можуть:
- проводити такі операції: випуск, купівлю, продаж, облік, зберігання та інші операції з цінними паперами, що виконують функції платіжного документа, з цінними паперами, що підтверджують залучення коштів у вклади та на банківські рахунки, з іншими цінними паперами;
- здійснювати довірче управління зазначеними цінними паперами за договором із фізичними та юридичними особами.
Кредитні організації можуть здійснювати такі види професійної діяльності (на підставі спеціальної ліцензії):
- брокерську;
- дилерську;
- депозитарну;
- управління цінними паперами;
- визначення взаємних зобов’язань (кліринг);
- ведення реєстру власників цінних паперів
Брокерська діяльність – вчинення цивільно-правових угод з цінними паперами як повірений або комісіонер, що діє на підставі договору доручення або комісії, а також довіреності на вчинення таких угод за відсутності вказівок на повноваження повіреного чи комісіонера у договорі.
Дилерська діяльність – вчинення угод купівлі-продажу цінних паперів від свого імені та за свій рахунок шляхом публічного оголошення цін купівлі або продажу певних цінних паперів із зобов’язанням купівлі або продажу цих цінних паперів за оголошеною особою, яка здійснює таку діяльність, цінами.
Дилером може лише юридична особа, що є комерційною організацією.
За договором довірчого управління одна сторона (засновник управління) передає іншій стороні (довірчому управляючому) на певний термін цінні папери довірче управління, а інша сторона зобов’язується здійснювати управління ними на користь засновника управління або зазначеної ним особи (вигодонабувача).
Діяльність з управління цінними паперами – здійснення юридичною особою або індивідуальним підприємцем від свого імені за винагороду протягом певного терміну довірчого управління переданими їй у володіння та належать іншій особі на користь цієї особи або зазначених цією особою третіх осіб:
- цінними паперами;
- грошовими коштами, призначеними для інвестування у цінні папери;
- грошовими коштами та цінними паперами, одержуваними у процесі управління цінними паперами.
Клірингова діяльність – діяльність з визначення взаємних зобов’язань (збір, звірка, коригування інформації з угод з цінними паперами та підготовка бухгалтерських документів за ними) та їх заліку з постачання цінних паперів та розрахунків за ними.
Депозитарна діяльність – надання послуг із зберігання сертифікатів цінних паперів та/або обліку та переходу прав на цінні папери.
Банки часто вдаються до угод РЕПО, тобто. продажу цінних паперів з умовою їхнього зворотного викупу через певний час.
Операції з цінними паперами на основі внутрішньої інформації
(insider trading) — купівля або продаж з метою отримання доходу фінансових активів (як правило, акцій) окремими особами або організаціями, які мають доступ до конфіденційної інформації, що стосується можливої в майбутньому зміни ринкової ціни активів. Зазвичай, така торгівля вважається незаконною.