Норматив адекватності регулятивного капіталу (Н2) (Capital Adequacy Ratio (CAR)) — економічний норматив, який відбиває спроможність банку своєчасно та в повному обсязі розрахуватися за своїми зобов’язаннями, які з торгових, кредитних чи інших операцій фінансового характеру. Що значення показника адекватності регулятивного капіталу, то більше вписувалося частка ризику, яку приймають він власники банку, і навпаки, що нижча значення показника, то більше вписувалося частка ризику, яку приймають він кредитори і вкладники банку. Насправді норматив адекватності регулятивного капіталу називають показником платоспроможності, відповідно до класифікацією Національного банку позначають як Н2.
Норматив адекватності регулятивного капіталу встановлюється з метою запобігання надмірному перекладання банком кредитного ризику та ризику повернення банківських активів на кредиторів та вкладників банку. Норматив адекватності регулятивного капіталу визначається як співвідношення регулятивного капіталу до сумарних активів та певних позабалансових інструментів, зменшених на суму створених резервів за активними операціями та на суму забезпечення кредиту безумовними зобов’язаннями або грошовим покриттям у вигляді застави майнових прав та зважених за рівнем кредитного ризику.
При розрахунку показника адекватності регулятивного капіталу до сумарних активів та позабалансових інструментів, зважених за рівнем кредитного ризику, додається сукупна сума відкритої валютної позиції банку з усіх іноземних валют та банківських металів.
Для розрахунку адекватності регулятивного капіталу банку його активи за рівнем ризику ділять на п’ять груп та підсумовують з урахуванням відповідних коефіцієнтів зважування:
- I група – активи зі ступенем ризику 0%;
- II група – активи зі ступенем ризику 10%;
- III групи – активи зі ступенем ризику 20%;
- IV групи – активи зі ступенем ризику 50%;
- V група – активи зі ступенем ризику 100%.
Нормативне значення коефіцієнта Н2 для чинних банків з 01.03.2004 р. має бути не менше ніж 10%. Для банків, які розпочинають операційну діяльність, цей норматив має становити:
- протягом перших 12 місяців діяльності з дня отримання ліцензії – не менше 15%;
- протягом наступних 12 місяців – не менше 12%;
- надалі – не менше 10%.
Крім нормативу адекватності регулятивного капіталу, до економічних нормативів щодо капіталу відносять співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів. Норматив (коефіцієнт) співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів (Н3) – Економічний норматив, що відображає розмір регулятивного капіталу, необхідний для здійснення банком активних операцій. Він характеризує мінімальний коефіцієнт співвідношення регулятивного капіталу та сукупних активів. Нормативне значення коефіцієнта Н3 має бути не менше ніж 9%.
(Див. Регулятивний капітал, Економічні нормативи діяльності банків).