Народний банк Китаю (НБК) – Головний банк Китайської Народної Республіки. На сьогоднішній день НБК має найбільші золотовалютні резерви у світі – вони перевищують 3,2 трлн. доларів США.
НБК утворений у 1947 році в результаті злиття та націоналізації трьох найбільших комерційних фінансових установ: Хуабей Банк, Бейхай Банк та Сібей сільгоспбанку. В умовах громадянської війни штаб-квартира була розташована в Шицзячжуані (провінція Хебей на півночі Китаю), і лише 1949 року банк переїхав до Пекіна.
З 1949 по 1978 Народний банк Китаю був єдиним банком в республіці. У цей час він не лише виконував функції центрального банку, а й проводив усі операції комерційного банку, у тому числі обслуговував організації та працював із приватними вкладами.
Лише внаслідок реформи 1980 року завдання було поділено: у країні з’явилося чотири незалежні банки для проведення розрахунків, що належали державі. За рішенням Держради КНР з 1983 року за Народним банком Китаю залишено виключно функції Центробанку.
Юридичний стан Центрального банку остаточно визначився 18 березня 1995 року на III пленумі Всекитайського конгресу народних представників.
У 1998 році пройшла серйозна структурна реформа, внаслідок якої всі провінційні та місцеві відділення НБК було скасовано. У дев’яти регіонах було відкрито філії, причому межі їхніх повноважень не відповідають місцевому адміністративному поділу.
У 2003 році постійний комітет Всекитайських зборів народних представників ухвалив низку поправок до закону, згідно з якими НБК отримав цілу низку додаткових повноважень для забезпечення загальної фінансової стабільності та проведення грошово-кредитної політики країни.
Керівництво НБК здійснюється керуючим та його заступниками, які призначаються або знімаються з посади головою Китайської Народної Республіки. Їхні кандидатури затверджуються Всекитайськими зборами народних представників або постійним комітетом, який діє між сесіями.
Народний банк Китаю складається з 19 департаментів, у тому числі головного управління, правового, грошово-кредитної політики, валютного, статистики, фінансової стабільності, бухгалтерської, платіжної системи та інших.
Крім того, до структури НБК входять центр протидії відмивання коштів, банківська школа, видавництво фінансової літератури, агентство новин, центр розрахунків, підприємства з випуску банкнот та карбування монет, система торгівлі валютою та інші організації.
На сьогоднішній день Народний банк Китаю виконує дві основні функції: регулювання фінансового сектора та проведення грошово-кредитної політики. Незважаючи на те, що низка економістів вказує на явно занижений курс китайського юаня щодо інших світових валют, що дає цій країні торговельну перевагу, величезні резерви дозволяють НБК підтримувати котирування на встановленому рівні.