Модель Баумоля

Модель Баумоля (Baumol model) – алгоритм, що дозволяє оптимізувати розмір середнього залишку фінансових активів підприємства з урахуванням обсягу його платіжного обороту.

Один з найбільш ранніх систематичних підходів до управління запасом коштів був запропонований У. Баумолем в 1952 р. Передбачається, що підприємство починає працювати, маючи максимальний і доцільний для нього рівень коштів і потім постійно витрачає їх протягом певного часу. Усі кошти від реалізації товарів та послуг підприємство вкладає у короткострокові цінних паперів. Щойно запас коштів виснажується, тобто. стає рівним нулю чи досягає певного заданого рівня безпеки, підприємство продає над ринком частина цінних паперів, цим поповнюючи запас коштів до початкової величини.

Вихідні положення моделі Баумоля:

  • грошові потоки не схильні до коливань, тобто спочатку передбачається, що кошти витрачаються рівномірно;
  • витрачання коштів здійснюється до нульового залишку;
  • існує певна невизначеність у надходженні коштів;
  • не передбачається можливість використання кредитної лінії чи овердрафту;
  • альтернативні витрати підтримки залишку коштів не змінюються;
  • надлишок коштів вкладається у ліквідні цінні папери;
  • при купівлі-продажу ліквідних цінних паперів у кошти з’являються певні транзакційні витрати.

Відповідно до моделі, запропонованої Вільямом Баумолем, залишки грошових активів підприємства на майбутній період визначаються в наступних розмірах:

  1. мінімальний залишок фінансових активів дорівнює нулю;
  2. оптимальний (він же в інтерпретації В. Баумоля та максимальний) залишок грошових активів розраховується за формулою:Модель Баумоля
    де ТАК – Оптимальний залишок грошових активів підприємства в планованому періоді;
    Рдо – Середня сума витрат з обслуговування однієї операції короткострокових фінансових вкладень (фіксований обсяг витрат по одній угоді);
    Протак – загальний обсяг платіжного обороту (витрати платіжних коштів) підприємства у запланованому періоді;
    СПдо – Ставка відсотка за короткостроковими фінансовими вкладеннями в аналізованому періоді (виражена десятковим дробом).
  3. середній залишок грошових активів відповідно до цієї моделі планується як половина оптимального (максимального) їх залишку.

Залишити коментар:

Site Footer