Міжнародний банк економічного співробітництва, МБЕС

Міжнародний банк економічного співробітництва, МБЕС (International Bank for Economic Co-operation, IBEC) заснований 22 жовтня 1963 р. урядами Болгарії, Угорщини, НДР, Монголії, Польщі, Румунії, Радянського Союзу та Чехословаччини з метою ефективного сприяння розвитку економічного співробітництва, насамперед взаємної торгівлі країн-членів між собою, а також з іншими країнами. Угода про багатосторонні розрахунки в переказних рублях та організації МБЕС зареєстровано в Секретаріаті ООН 20 серпня 1964 № 7388.

МБЕС розпочав свою діяльність з 1 січня 1964 р., граючи роль фінансового інституту, що здійснює багатосторонні розрахунки між країнами-членами. Надалі до Угоди приєдналися Куба (1974) та В’єтнам (1977), а зі складу членів Банку вибули НДР (1990) та Угорщина (1993). З 1992 р. членом Банку є Російська Федерація, і з 1993 р. – Словаччина та Чехія. МЗС РФ листом від 10 травня 1997 р. знову підтвердило, що Угода про організацію та діяльність МБЕС від 22 жовтня 1963 р. продовжує діяти, і Росія зберегла своє членство в Банку.

На березень 2016 членами Банку є: Республіка Болгарія, Соціалістична Республіка В’єтнам, Монголія, Республіка Польща, Російська Федерація, Румунія, Словацька Республіка та Чеська Республіка. Вищий керівний орган Банку – Рада, члени якої призначаються урядами країн-членів. Росію як правонаступника колишнього СРСР Раді Банку представляє Міністерство фінансів РФ. Кожна країна у Раді Банку має один голос незалежно від розміру пайової участі у статутному капіталі. Статутний капітал Банку нині становить 400 млн. євро, зокрема. сплачена частина – 187 млн. євро.

З 1991 р. після ліквідації системи міждержавних багатосторонніх розрахунків МБЕС відповідно до рішень Ради Банку перейшов від здійснення міждержавних розрахунків до розрахунково-кредитного обслуговування комерційної клієнтури – російських юридичних осіб та юридичних осіб інших країн, включаючи країни СНД, оперуючи виключно з вільно конвертованими.

Відповідно до Статуту МБЕС сприяє розвитку міжнародної торгівлі та здійснює пов’язані з нею операції у вільно конвертованих та інших валютах, у тому числі:

  • проводить документарні операції;
  • веде рахунки клієнтів та здійснює розрахунки за ними;
  • видає гарантії;
  • розміщує депозити;
  • проводить конверсійні операції;
  • надає банківські консультації, а також надає інші послуги.

До початку 90-х років. МБЕС здійснював міждержавні розрахунки по зовнішньоторговельних операціях між країнами, що до нього входять. Зі створенням Банку час здійснення таких розрахунків скоротився у 2–3 рази, помітно зменшилася потреба країн-членів Банку у засобах для розрахунків, а їх зовнішньоторговельних операцій – у кредитах у національних валютах. Одночасно МБЕС кредитував взаємні зовнішньоторговельні поставки, надаючи країнам термінові (до 3 років) та розрахункові кредити в межах 2% річної суми розрахунків за товарообігом. Банк також залучав кошти в конвертованих валютах з міжнародного фінансового ринку та розміщував їх у банках країн-учасниць.

За 1964—1990 роки отриманий банком прибуток становив понад 1 млрд ЕКЮ. Приблизно 44 % прибутку, з яких близько третини припадало коштом у вільно конвертованих валютах, розподілено між країнами-членами МБЕС. Сума розподіленого прибутку втричі перевищила внески країн-членів до статутного капіталу.

Залишити коментар:

Site Footer