Методика контролю

Методика контролю (audit procedure) – послідовність використання методів та прийомів, чіткий опис способу виконання контрольних процедур та підготовка заключного документа за підсумками проведеного контролю.

Методика контролю залежить від органу, що здійснює контроль, та його форми. Так, при комплексній ревізії фінансово-господарської діяльності, яку проводить, наприклад, Департамент державного фінансового контролю та аудиту, коли досліджується значний обсяг інформації (внутрішньої, зовнішньої та змішаної), застосовують інвентаризацію, зустрічні перевірки, перевірку арифметичних розрахунків клієнта та інші методи.

При здійсненні інспектування або нагляду використовують іншу методику, яка має цільовий характер і залежить від мети інспектування.

Методика фінансового контролю включає такі основні методи:

  1. Спостереження є ознайомлення з діяльністю об’єкта контролю без застосування складних комплексних прийомів отримання та оцінки інформації.
  2. Обстеження – Один з основних методів попереднього фінансового контролю; воно спрямовано дослідження окремих сторін фінансово-господарську діяльність. Обстеження застосовується для оперативного виявлення фактів, що свідчать про дотримання фінансової дисципліни (або її порушення), і навіть визначення доцільності глибшої, всебічної перевірки підконтрольного об’єкта. Основна мета обстеження – загальний аналіз фінансово-господарської діяльності, виявлення її недоліків. Ця мета досягається шляхом вирішення наступних завдань:
    • дослідження (моніторингу) фінансової документації;
    • виявлення фінансового становища об’єкта перевірки;
    • перевірки дотримання нормативних актів у сфері виконання бюджетних призначень та правильності їх оформлення;
    • оцінки рівня обґрунтованості та цільового призначення державних (муніципальних) витрат тощо.
  3. Аналіз є спеціальним методом контролю достовірності фінансової документації з використанням аналітичних прийомів математики. Як правило, об’єктом фінансового аналізу є бухгалтерські рахунки та баланси, а головним завданням — виявлення повноти та своєчасності відображення в обліку та звітності бази оподаткування. Даний метод фінансового контролю здійснюється фінансовими органами, що ведуть розрахунки суб’єктів господарювання з платежів до бюджету та позабюджетних фондів (податковими органами, позабюджетними фондами тощо). В результаті аналізу фінансової діяльності контрольованого об’єкта проводиться донарахування податків або уточнення бази оподаткування, що значно впливає на зростання доходів державних або муніципальних бюджетів.
  4. Перевірка є одним з основних методів фінансового контролю та передбачає дослідження певного кола питань з метою виявлення порушень фінансового законодавства. У ході здійснення перевірки контролюючі органи аналізують фінансову діяльність об’єкта, залучаючи максимальну кількість документальних джерел інформації. Об’єктом перевірки може бути будь-яка фінансова операція, здійснена територіальними, колективними чи індивідуальними суб’єктами фінансових правовідносин. Суб’єктами, які мають право на проведення перевірок, є практично всі органи та агенти фінансового контролю.
  5. Ревізія – це комплексна перевірка, спрямована на вивчення фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій, установ, громадян-підприємців та ін. Характерними рисами ревізії є максимальне охоплення економічних та юридичних сторін діяльності, участь у її виробництві експертів та фахівців, поєднання різних прийомів фінансового контролю. Ревізія здійснюється з метою виявлення законності, достовірності та доцільності фінансових операцій, що досягається на вході контролю за наступними сферами фінансово-господарської діяльності:
    • дотримання фінансової дисципліни;
    • раціональним використанням державних коштів;
    • збереженням матеріальних та фінансових ресурсів;
    • правильністю ведення бухгалтерського обліку та складання звітності та ін.
  6. Фінансово-економічна експертиза — проведення фахівцями дослідження дійсних обсягів та напрямків руху фінансових засобів з метою виявлення доцільності, раціональності та ефективності проведених фінансових операцій та фінансової діяльності та контрольованого суб’єкта за період, що перевіряється. Цей метод фінансового контролю є найбільш складним, трудомістким, але важливим та необхідним як для контролюючого органу, так і для підконтрольного суб’єкта. У ході проведення економічної експертизи фінансової діяльності будь-якого суб’єкта аналізу піддаються плани-прогнози розвитку територій, бізнес-плани підприємств, періодична та річна звітність, на підставі яких досліджуються головні економічні показники фінансової діяльності суб’єктів, що перевіряються.

Залишити коментар:

Site Footer