Маржинальний прибуток (Marginal profit; contribution) – один з найважливіших показників, що використовуються в системі аналізу “взаємозв’язок витрат, обсягу реалізації та прибутку”. Маржинальна прибуток є різниця між сумою чистого доходу від продукції і на сумою змінних витрат.
Генерована підприємством маржинальний прибуток є мірою оцінки його здатності покривати постійні витрати і формувати необхідний балансовий прибуток від продукції. Роль маржинального прибутку у формуванні балансового прибутку підприємства схематично представлена малюнку.
Виходячи з наведеної схеми можна сформулювати основні умови формування підприємством балансового прибутку та досягнення точки беззбитковості:
Відповідно можна визначити і алгоритм розрахунку суми маржинального прибутку підприємства у аналізованому періоді:
МП = ВД - Нц - Ипер; МП = ЧД - Ипер
Маржинальний прибуток є різницею між виручкою від виробленої підприємством продукції (ПДВ та акцизи не враховуються) та змінними витратами на виробництво. Маржинальний прибуток іноді називають сумою покриття – тобто частиною виручки, що залишається на формування прибутку та покриття постійних витрат. Чим вище маржинальний прибуток, тим швидше відбувається відшкодування постійних витрат, і тим вищий прибуток, який у результаті отримує підприємство.
Щодо термінів, то у вітчизняній практиці аналогом маржинального прибутку можна з деякою натяжкою назвати валовий прибуток. Маржинальний прибуток можна розрахувати на одиницю продукції, що випускається і реалізується (питома маржинальна прибуток, маржинальний дохід). Сенс цього розрахунку – отримання інформації про приріст прибутку з допомогою випуску кожної додаткової одиниці товару. Загальна сума маржинальних прибутків по всій номенклатурі продукції називається маржинальним прибутком підприємства. У ситуації, коли обсяг реалізації забезпечує покриття всіх витрат підприємства, не забезпечуючи прибутку (точка беззбитковості), маржинальний прибуток дорівнюватиме постійним витратам.
Якщо ж виручка від продукції перевищує всі змінні витрати – можна говорити розмір маржинального прибутку. Якщо підприємство випускає широкий асортимент продукції, то аналіз цього асортименту за маржинальним прибутком (маржинальний аналіз) допомагає визначити найвигідніші з погляду можливої прибутковості види продукції, і, відповідно, виявити види продукції, які виробляти підприємству не вигідно (або навіть збитково). Маржинальний прибуток залежить від таких схильних до зміни в ринкових умовах показників, як ціна і змінні витрати. Насправді збільшення маржинального прибутку потрібно або збільшити націнку на товари, або продавати товару більше, в ідеалі — робити те, й інше одночасно.