Маркетинг-менеджмент – Процес прийняття управлінських рішень в організаціях з метою задоволення потреб клієнтів у запропонованому товарі. Маркетинг-менеджмент є аналіз та планування, реалізацію та контроль за проведенням різних заходів, які спрямовані на встановлення, підтримання та постійне вдосконалення обміну зі споживачами задля досягнення конкретних цілей компанії (наприклад, збільшення частки ринку компанії, отримання прибутку).
Маркетинг-менеджмент – це
- управління маркетингом різних рівнях ринкової економіки;
- цілеспрямована координація та формування всіх заходів фірми, пов’язаних з ринковою діяльністю на рівні підприємства, на рівні ринку та на рівні суспільства в цілому;
- управлінська діяльність, пов’язана із здійсненням планування, організації, координації, контролю, аудиту, стимулювання всіх підрозділів відділу (управління) маркетингу підприємства;
- сукупність принципів, методів, засобів і форм управління маркетингом з метою інтенсифікації процесу формування та відтворення попиту на товари та послуги, збільшення прибутку.
Маркетинг-менеджмент – це бізнес дисципліна, яка спрямована на практичне застосування інструментів маркетингу, ефективне використання ресурсів фірми та управління основними напрямками діяльності підприємства. Процес глобалізації, виникнення можливості інвестувати у бізнес-проекти за межами рідної країни, зробив міжнародний маркетинг значною та невід’ємною частиною маркетингової стратегії підприємств. Менеджери з маркетингу контролюють чинники, що впливають рівень, час і склад споживчого попиту.
Залежно від галузі бізнесу, масштабу, виду промисловості, корпоративної культури роль відділу маркетингу може суттєво змінюватись. Наприклад, у великій компанії споживчих товарів, менеджер з маркетингу може виступати як генеральний менеджер з розвитку певного продукту.
Маркетинг-менеджмент є широкий комплекс заходів стратегічного і тактичного характеру, вкладених у ефективне здійснення ринкового поведінки фірми та досягнення її основний мети: забезпечення сталого і всебічного успіху у споживачів товарів та послуг фірми за нормальної прибутковості і прибутковості її основний діяльності. Інакше кажучи, треба керувати дослідженнями маркетингу, асортиментної політикою, використанням нових товарів, збутом, рекламою, сервісом, щоб сьогодні й у перспективі товари та послуги фірми охоче купували за цінами, що забезпечує їй як відшкодування всіх витрат, а й можливості розвитку. Щодо цього маркетинг-менеджмент означає:
- Правильно поставити цілі маркетингу, тобто. так, щоб оптимально ув’язати можливості ринкової ситуації та науково-виробничий, збутовий та сервісний потенціал фірми. Це все — питання правильної оцінки стану ринку та стану фірми та хороших методик розрахунків.
- Правильно спланувати всі заходи маркетингу та ефективно організувати їхнє здійснення для досягнення зазначених цілей. І якщо, виводячи ринок новий товар, ми запізнилися з рекламної кампанією, то мовою управління це означає низька якість планування маркетингу. А якщо наші дилери надсилають тривожні повідомлення про те, що вони не встигають обслуговувати клієнтів у термін, це означає, що погано організована їхня мережа з точки зору сервісних завдань тощо.
- Своєчасно проводити оперативне втручання у хід маркетингових процесів у зв’язку з обставинами, що змінюються, і ситуацією. І в цьому сенсі припинення рекламної підтримки товару просто через те, що конкуренти вийшли на ринок з явно переважаючим товаром, суто оперативно-регулювальне рішення.
- Ефективно контролювати та на основі цих даних аналізувати та оцінювати весь хід маркетингу у фірмі, готуючи необхідні корективи цілей, засобів та методів маркетингу на майбутнє.
- Стимулювати ефективну роботу всього персоналу, зайнятого в маркетингу (незалежно від його приналежності до фірми), отримання максимальної творчої віддачі.
Мета маркетинг-менеджменту – формування комплексу довгострокових та короткострокових (оперативних) управлінських впливів, рішень у галузі маркетингу на всі підрозділи та особи, що взаємодіють у галузі маркетингу.
Маркетинг-менеджмент можна розділити на 4 основні напрямки:
- Аналіз ринку. Являє собою збір та оцінку інформації про маркетингове середовище компанії.
- Пошук та відбір цільових ринків. Являє собою сегментування ринку, вибір цільових сегментів та позиціонування товару чи послуги на ринку.
- Розробка комплексу маркетингу. Являє собою розробку товару, ціноутворення, вибір каналів розподілу та просування певного товару чи послуги на ринку.
- Проведення маркетингових заходів. Являє собою розробку стратегії та контроль за її виконанням.
Концепція маркетинг-менеджменту визначається як система основних ідей, інструментарію та аналізу підприємницької діяльності та навколишнього середовища, формування стратегій та контролю.
Основні елементи концепції маркетинг-менеджменту:
- планування маркетингу;
- організація процесу маркетингу;
- координація різних підрозділів з метою маркетингу;
- контроль діяльності та аудит;
- стимулювання всіх підрозділів підприємства
Завдання маркетинг-менеджменту:
- розробка перспективної та тактичної маркетингової політики підприємства;
- організація управління маркетинговими програмами;
- організація управління засобами праці;
- організація управління відносинами у сфері маркетингу
Управлінські впливу в системі маркетинг-менеджменту можуть бути спрямовані на об’єкти, процеси та функції:
- Об’єкти впливу маркетинг-менеджменту:
- покупець;
- виробник;
- товар;
- посередник;
- конкурент.
- Процеси, на які впливає маркетинг-менеджмент:
- формування політик підприємства (фінансової, інвестиційної, торгової, товарної);
- формування взаємин (з постачальниками, покупцями, посередниками);
- процес розробки, створення гового товару та ін.
- Функції на які впливає маркетинг-менеджмент:
- планування;
- керування;
- контроль та облік;
- аналіз.
Сучасні пріоритети маркетинг-менеджменту:
- від маркетингу у відділі маркетингу до маркетингу у всій організації;
- від організації за товарними одиницями до клієнто-орієнтованої структури підприємства;
- аутосорсинг та міжфірмова взаємодія;
- різноманітність форм міжфірмової взаємодії: стратегічні групи, альянси, мережеві компанії, партнерства;
- від збереження старих ринкових позицій до пошуку нових;
- від орієнтації на матеріальні активи до нагромадження нематеріальних активів;
- прискорення процесу презентації та продажу товару за рахунок онлайнової торгівлі;
- від фінансових показників до маркетингових оцінок.