Ліквідність інвестицій

Ліквідність інвестицій (investment liquidity) – характеристика окремих об’єктів інвестування (як реальних, так і фінансових) за їхньою здатністю бути реалізованими протягом короткого періоду часу без втрати своєї реальної вартості при зміні раніше прийнятих інвестиційних рішень.

Критерієм оцінки ліквідності інвестицій виступає період часу, необхідний реалізації на ринку того чи іншого об’єкта інвестування. В інвестиційній практиці за цим критерієм окремі об’єкти інвестування прийнято класифікувати так:

  1. терміново-ліквідні об’єкти інвестування. До них відносяться такі інструменти інвестування, які можуть бути перетворені на грошову форму протягом 7 днів;
  2. високоліквідні об’єкти інвестування Період конверсії таких об’єктів у грошові активи становить від 8 до 30 днів;
  3. середньоліквідні об’єкти інвестування Такі об’єкти можуть бути реалізовані у строк від одного до двох місяців;
  4. слаболіквідні об’єкти інвестування Термін можливої ​​реалізації таких об’єктів інвестування становить від чотирьох до шести місяців;
  5. Трудноліквідні об’єкти інвестування. До них відносяться об’єкти інвестування, термін можливої ​​реалізації яких становить понад шість місяців.

Спектр ліквідності окремих видів інвестицій характеризується даними, представленими малюнку.

Ліквідність інвестицій

Оцінка ліквідності вкладених коштів за рівнем фінансових втрат здійснюється за результатами відповідного аналізу трансформації об’єкта інвестування у кошти. Фінансові втрати в цьому випадку — це втрата початкових вкладень капіталу у зв’язку з реалізацією об’єкта незавершеного будівництва, продажем окремих цінних паперів у період їхнього низького котирування, додаткові витрати у вигляді податків і мит на продаж, комісійних винагород тощо.

Фінансові втрати у процесі трансформації об’єктів інвестування в кошти порівнюються із загальним обсягом вкладень і за рівнем вважаються:

  • низькими – при співвідношенні <5%;
  • середні- коли подібне відношення становить 6-10%;
  • високими – у межах співвідношення 11-20%;
  • надмірно більшими – якщо таке відношення > 20 %.

Характер залежності між показниками ліквідності інвестицій за часом та рівнем фінансових втрат показаний далі:

Залежність між часом продажу об'єкта інвестування та рівнем фінансових втрат

Економічний зміст вищевказаного зв’язку у тому, що й інвестор погоджується більший рівень фінансових втрат під час реалізації об’єкта інвестицій, він швидше зможе його реалізувати і навпаки. При цьому в інвестора з’являється можливість не лише оцінювати рівень ліквідності об’єктів інвестування, а й управляти процесом їх трансформації у кошти, варіюючи рівень фінансових втрат.

Таким чином, ліквідність інвестицій характеризується швидкістю трансформації об’єктів інвестицій у кошти з найменшими фінансовими втратами.

Звідси, природно, поведінка інвестора завжди спрямовано підбір високо ліквідних об’єктів інвестування за інших рівних умов, оскільки це забезпечує йому велику можливість маневру під час управління інвестиційним портфелем. І щоб зацікавити інвестора у виборі середньо- та слабко ліквідних об’єктів інвестування, йому слід запропонувати певні стимули у вигляді додаткового інвестиційного доходу, пов’язаних із ризиком ліквідності інвестицій.

Ризик ліквідності інвестицій – особлива форма фінансового ризику, пов’язана з низькою ліквідністю об’єктів інвестування або високою тривалістю інвестиційного процесу. За наявності такого ризику, інвестор може вимагати додатковий дохід у вигляді премії за ліквідність.

Залишити коментар:

Site Footer