Кредитна картка (Credit Card) – банківська карта, на основі якої її власнику надано кредитну лінію. Кредитна картка надає її власнику можливість здійснювати покупки або знімати готівку в межах наперед встановленого ліміту. Наданий кредит може бути погашений повністю після закінчення певного періоду часу або частково. У цьому залишок розглядають як розширений кредит. Із суми будь-якого розширеного кредиту стягуються відсотки, а з власника картки іноді стягуються комісійні.
Кредитна картка — іменний інструмент електронних розрахунків, емітований кредитною організацією, що засвідчує наявність спеціального (карткового) рахунку у її власника у зазначеній чи іншій кредитній організації.
Кредитна картка дає право власнику купувати послуги та товари в роздрібній мережі за безготівковим розрахунком. Кошти з рахунку можуть бути списані лише відповідно до операцій, що провадяться з цією кредитною карткою власником. Кредитна організація-емітент кредитної картки за договорами з підприємствами та організаціями сфери торгівлі та послуг, які прийняли від клієнта в оплату кредитної картки, переводить їм безготівковим чином необхідні суми. Кредитна організація-емітент контролює наявність кредитового залишку на рахунку власника кредитної картки.
У класичному розумінні кредитні картки не передбачають наявності ними власних грошей клієнта. У вітчизняній практиці під такими картами маються на увазі навіть дебетові картки з овердрафтом (власник може використовувати як власні, так і позикові кошти).
При визначенні кредитного ліміту банк враховує різні показники майбутнього позичальника: вік, рівень доходу, кредитну історію та інших. При первинному випуску картки банки, зазвичай, не встановлюють великі кредитні ліміти. Якщо власник дотримується правил користування кредитною карткою (головним чином, виконує свої зобов’язання щодо погашення заборгованості у встановлені терміни) та активно розплачується нею, то кредитний ліміт може бути багаторазово збільшений, або з ініціативи банку, або за заявою клієнта. При прийнятті рішення про збільшення ліміту банки оцінюють характер операцій, що здійснюються. Типовою операцією має бути покупка товару за карткою. Зняття готівки в кредит не вітається (до речі, комісії за зняття дуже високі і можуть сягати 5%, ще й тому краще обмежуватися безготівковими платежами).
Істотною є також наявність у карти грейс-періоду – тимчасового проміжку після здійснення покупки, протягом якого можна відшкодувати витрати по картці, не сплачуючи відсотки за користування позиковими коштами.
Кредитну картку слід ототожнювати зі споживчим кредитом. Жоден банк не видасть споживчий кредит на буханець хліба, а за допомогою кредитної картки ви можете собі дозволити «хліб у кредит».
Кредит по карті, зазвичай, триває трохи більше року (на відміну споживчих кредитів, які можуть бути видані терміном до семи років). Термін цей обумовлюється обов’язком щомісячно погашати суму не меншу за встановлений відсоток від заборгованості (як правило, 5-10%) плюс нараховані комісії та відсотки. Несплата мінімального платежу – це порушення договору, прострочення та псування кредитної історії.
(Див. Мобільний платіжний інструмент, Платіжна картка, Еквайрінг).