KPI (Key Performance Indicators)

KPI (Key Performance Indicators) – Ключові показники ефективності (КПЕ) діяльності організації. KPI – це показник досягнення успіху у певній діяльності або досягненні певних цілей. Можна сказати, що KPI – це індикатор фактично досягнутих результатів.
Російською мовою термін найбільш часто перекладається як «ключовий показник ефективності», що є не цілком коректним: ефективність характеризує співвідношення між досягнутим результатом та витраченими ресурсами, а за допомогою KPI можна вимірювати й інші параметри. Найправильнішим є переклад «Ключовий показник діяльності».

Найбільш актуальним є використання поняття KPI в управлінні бізнес-процесами: KPI є вимірниками результативності, ефективності, продуктивності бізнес-процесів.

Ключові показники ефективності можна розділити на два види – оперативні та стратегічні.

KPI

Оперативні показники відображають поточну діяльність компанії та її підрозділів, дозволяють адаптувати цілі та завдання відповідно до умов, що змінюються. Характеризують якість організації виробництва, постачання сировини, що виготовляється.

Стратегічні показники відбивають результат діяльності підприємства у період, дозволяють скоригувати плани наступного періоду. Характеризують грошові потоки, з їхньої основі розраховуються показники ефективності діяльності підприємства (наприклад, рентабельність).

Виділяються такі види ключових показників:

  • KPI результату – скільки і який результат зробили;
  • KPI витрат – скільки ресурсів було витрачено;
  • KPI функціонування – показники виконання бізнес-процесів (дозволяє оцінити відповідність процесу необхідному алгоритму виконання);
  • KPI продуктивності – похідні показники, що характеризують співвідношення між отриманим результатом та часом, витраченим з його отримання;
  • KPI ефективності (показники ефективності) – це похідні показники, що характеризують співвідношення отриманого результату витрат ресурсів.

KPI допомагають компанії:

  • контролювати бізнес-процес та визначати, скільки було витрачено часу та ресурсів для виконання поставленого завдання;
  • оцінювати результативність та користь роботи кожного співробітника, його внесок у досягнення загальної мети компанії;
  • створювати систему мотивації та стимулювання працівників — наприклад, під час виконання чи перевиконанні ними встановлених ключових показників виплачувати грошову премію, у зворотній ситуації – депремувати.

Компанія сама розробляє систему ключових показників і те, як вона їх вимірюватиме та підраховуватиме. KPI повинні бути обов’язково пов’язані зі стратегічними цілями бізнесу компанії.

Робота системи KPI будується так. Всім своїм структурним підрозділам та персоналу компанія ставить чіткі завдання, а також терміни їх виконання. Після закінчення робіт вона підраховує та виставляє KPI кожному співробітнику та підрозділу.

Слід зазначити, що персональні KPI пов’язані з показниками всього відділу. Якщо підрозділ у цілому не досяг встановлених компанією ключових показників, то його співробітник, який впорався зі своїми особистими завданнями, також позбавляється бонусів.

Сьогодні багато вітчизняних організацій починають використовувати у своїй роботі систему ключових показників ефективності. Більш детально про ключові показники ефективності читай тут.

Залишити коментар:

Site Footer