Код ЄДРПОУ

Що таке код ЄДРПОУ?

Код ЄДРПОУ – це унікальний цифровий ідентифікаційний номер юридичної особи у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

В українській мові цей код називається код ЄДРПОУ (Єдиний державний регістр підприємств та організацій України). У зв’язку з чим іноді зустрічається позначення «код ЄДРПОУ», що, звичайно ж, є «суржиком».

Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) являє собою автоматизовану систему збору, накопичення та обробки даних про юридичних осіб усіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України, а також відокремлені підрозділи юридичних осіб України, які перебувають за її межами.

Код ЄДРПОУ є унікальним кодом, має числове значення, довжина коду складає 8 цифр. За допомогою коду ЄДРПОУ можна однозначно ідентифікувати підприємство чи організацію.

Код ЄДРПОУ зберігається за суб’єктом, якому він присвоєний протягом усього періоду його існування і є єдиним.

Навіщо потрібен ЄДРПОУ?

ЄДРПОУ є найважливішим компонентом інфраструктури державної статистики України. ЄДРПОУ ведеться з метою забезпечення:

  • єдиного державного обліку та ідентифікації суб’єктів;
  • класифікації суб’єктів отримання статистичної інформації у формалізованому вигляді;
  • проведення спостережень за структурними змінами в економіці щодо видів діяльності, створення, реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) та ліквідації суб’єктів;
  • удосконалення статистичного обліку суб’єктів, створення та ведення реєстрів респондентів статистичних спостережень (статистичних реєстрів);
  • взаємодії з інформаційними системами інших органів державної влади

За кодом ЄДРПОУ облік юридичних осіб ведеться також у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Єдиному банку даних про платників податків-юридичних осіб тощо.

Код ЄДРПОУ є обов’язковим для використання у всіх видах звітних та облікових документів суб’єкта господарювання та вказується на його печатках та штампах. В усіх документах — адміністративних, фінансових чи інших, де фігурує підприємство (організація), обов’язково зазначається ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ.

Передісторія коду ЄДРПОУ

До 1996 року використовувався код ЗКПО (загальноукраїнський класифікатор підприємств та організацій, укр. ЗКПО – загальноукраїнський класифікатор підприємств та організацій), який був спадкоємцем радянського ОКПО (загальносоюзний класифікатор підприємств та організацій).

Попередником ЄДРПОУ був код суб’єкта підприємницької діяльності, який відповідно до закону УРСР «Про підприємництво» від 26 лютого 1991 року присвоювався органами державної статистики під час реєстрації підприємства. Це ідентифікаційний код, яким суб’єкт підприємницької діяльності включався до Державного реєстру звітних статистичних одиниць.

Ідентифікаційний код суб’єкта підприємницької діяльності використовувався до 1998 року, коли на базі цих кодів було запроваджено ідентифікаційний код Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. 17 червня 1998 р. наказом Державного комітету статистики затверджено порядок взаємодії органів статистики та органів реєстрації про передачу та присвоєння кодів ОКПО. Відповідно до цього порядку, переліки зарезервованих ідентифікаційних кодів передавалися реєстратору органами статистики на паперовому носії у вигляді Акту приймання-передачі ідентифікаційних кодів ЄДРПОУ.

У 2005 році, із запровадженням принципу «єдиного вікна», у дію було введено Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, але порядок все ще передбачав обмін паперовими документами.

12 березня 2013 року порядок було відмінено у зв’язку з автоматизацією взаємодії реєстрів ЄДР та ЄДРПОУ, що було передбачено спільним наказом Міністерства юстиції та Державної служби статистики від 30 листопада 2012 року.

Наразі видача коду ЄДРПОУ регулюється порядком інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та інформаційними системами Державної служби статистики України від 28 вересня 2015 року.

Як перевірити контрагента за кодом ЄДРПОУ

Перевірити інформацію про контрагента, що вас цікавить, можна у відповідних державних реєстрах:

  • інформацію про реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця можна знайти на сайті Міністерства юстиції України: https://usr.minjust.gov.ua/content/home
  • інформацію про наявність заборгованості з податків та зборів – на сайті Державної фіскальної служби України: http://sfs.gov.ua/businesspartner

Залишити коментар:

Site Footer