Зміст
Визначення CFO
Абревіатура CFO розшифровується як Chief Financial Officer і в дослівному перекладі означає фінансовий директорр, тобто. це ТОП-менеджер компанії, відповідальний за фінансовий напрямок її роботи. У вітчизняній практиці абревіатура CFO переважно використовується в компаніях з іноземним капіталом, тоді як у решті — інші синоніми цієї посади:
- фінансовий директор;
- віце-президент (заступник голови) з фінансів;
- голова фінансового департаменту;
- фінансовий адміністратор;
- фінансовий менеджер тощо.
Фінансовий директор (CFO) – це управлінська посада, яка присутня у структурі управління практично кожної організації – від виробничих компаній та фінансово-кредитних установ до державних структур. Ключовим завданням особи, яка обіймає цю посаду, є управління фінансовими ресурсами та фінансовою стратегією компанії. Фінансовий директор підзвітний безпосередньо генеральному директору (CEO) і робить істотний внесок у розвиток інвестиційної політики компанії, формування структури капіталу, управління грошовими потоками, а також є активним учасником процесу стратегічного менеджменту організації.
У фінансовій галузі CFO посідає перше місце у рейтингу. В інших галузях фінансовий директор часто розглядається як другий за величиною чоловік у компанії після генерального директора. Фінансовий директор тісно взаємодіє з іншими ТОП-менеджерами та відіграє ключову роль у загальному успіху компанії, особливо у довгостроковій перспективі.
Обов’язки фінансового директора (CFO)
Обов’язки фінансового директора включають:
- фінансове планування, побудова системи показників KPI з фінансового спрямування;
- управління фінансовими ризиками;
- моніторинг руху грошових коштів та контроль витрат компанії, моніторинг стану розрахункових (поточних) рахунків у банківських установах, дотримання фінансової дисципліни;
- управління дебіторської та кредиторської заборгованістю;
- вирішення інвестиційних та податкових питань;
- пошук джерел фінансування компанії, зокрема залучення зовнішніх ресурсів – отримання банківських кредитів, випуск облігацій, використання нетрадиційних методів фінансування – лізинг, факторинг, форфейтинг тощо;
- створення та реалізація внутрішньої облікової та фінансової політики;
- збір та управління фінансовими даними, фінансовий аналіз;
- подання фінансової звітності правлінню компанії, у т.ч. консолідованої фінансової звітності з МСФЗ;
- побудова системи управлінського обліку у компанії;
- сприяння розвитку стратегічного спрямування компанії.
Крім цього, фінансовий директор бере активну участь у взаємодії з перевіряючими податковими органами, зовнішнім аудитом щодо розкриття необхідної фінансової інформації та усунення виявлених зауважень, здійснює підготовку даних для рейтингових агенцій та засновників компанії (загальних зборів акціонерів) з фінансових питань.
Ну і звичайно, будучи представником вищої ланки управління компанії, в обов’язки CFO входить управління фінансовими службами організації, в т.ч. бухгалтерськими.
Кваліфікаційні вимоги до претендента на посаду фінансового директора
Глобально, стосовно CFO виділяють 2 ключові вимоги:
- Наявність профільної фінансово-економічної освіти («Фінанси та кредит», «Економіка підприємства», «Облік та аудит», «Фінансовий менеджмент», «Банківська справа» тощо).
- Навички управління.
Як управлінець фінансовий директор повинен володіти знаннями в галузі менеджменту, знати принципи управління, сутність мотивації, стилі та методи управління, володіти навичками планування, вибудовувати систему комунікацій в організації, керувати конфліктами, керувати персоналом, проводити оцінку ефективності управління та володіти іншими управлінськими навичками.
Як фахівець у галузі фінансів CFO повинен знати:
- законодавчі акти у сфері фінансового права, ведення економічної діяльності, податкового регулювання;
- національні стандарти бухгалтерського та фінансового обліку, а також міжнародні стандарти фінансової звітності;
- фінансовий менеджмент (зокрема знати політику управління необоротними активами, дебіторською заборгованістю, грошовими активами, запасами, інноваційними інвестиціями, оборотними активами, прибутком, реальними інвестиціями, поточними витратами, фінансовими інвестиціями);
- методи аналізу ризиків, принципи організації системи ризик-менеджменту, політику управління фінансовими ризиками;
- методи оцінки вартості активів;
- правила контролю грошових потоків, доходів та витрат;
- правила та методи планування та бюджетування;
- податкове планування;
- методи оцінки ефективності інвестиційних проектів (NPV, IRR, термін окупності інвестицій, дисконтований термін окупності інвестицій тощо);
- принципи безготівкових розрахунків та ведення касових операцій;
- загальні принципи аудиту, порядок проходження аудиторських перевірок та процедур;
- системи автоматизованого обліку (1С, системи управлінського обліку, ERP-системи, системи оплати праці тощо).
Трансформація ролі фінансового директора на етапі
Традиційно роль фінансового директора полягала в управлінні фінансовими ресурсами компанії, мінімізації фінансових ризиків з метою забезпечення максимальної ефективності фінансової діяльності організації, а також забезпеченні належної системи обліку та аналізу фінансової інформації. Проте, останніми роками роль фінансового директора значно розширилася і перетворилася на радника та стратегічного партнера для генерального директора.
Фінансові директори все частіше відіграють важливішу роль у формуванні стратегій своїх компаній, особливо у світлі вкрай невизначених макроекономічних умов, де управління фінансовою волатильністю стає центральним елементом стратегій багатьох компаній.