Керуюча компанія

Керуюча компанія – Професійний учасник ринку цінних паперів, який здійснює діяльність з управління цінними паперами. Як правило, керуюча компанія надає послуги з довірчого управління активами (см. Траст) інвестиційним фондам. У той самий час вона може надавати аналогічні послуги недержавним пенсійним фондам та іншим фондам портфельного інвестування, які потребують професійного управління.

Як правило, у довірчому управлінні спеціалізованих компаній знаходяться:

  • інвестиційні фонди, зокрема пайові інвестиційні фонди;
  • пенсійні фонди, зокрема недержавні пенсійні фонди;
  • резерви страхових компаній.

Керуюча компанія діє на підставі нормативних актів комісії з ринку цінних паперів та договору довірчого управління між керуючою компанією та директорами фонду (фондів), майном якого (яких) вона управляє. Якщо фонд не є юридичною особою (як, наприклад, пайові інвестиційні фонди), керуюча компанія укладає договори довірчого управління безпосередньо з інвесторами. Договір може бути розірваний директорами фонду або кастодіаном (спеціалізованим депозитарієм), якщо керуюча компанія порушує його умови або іншим чином нехтує інтересами інвесторів (у тому числі при виникненні конфлікту інтересів). Крім того, договір розривається:

  • якщо керуюча компанія не може далі керувати фондом або близька до банкрутства;
  • якщо регулюючий орган вирішує відкликати ліцензію компанії (можливо, за рекомендацією кастодіану);
  • з ініціативи самої керуючої компанії.

Серед основних напрямів діяльності компанії, що управляє, виділяють:

  1. керування портфелем цінних паперів фонду;
  2. ведення реєстру особистих інвестиційних рахунків інвесторів (акціонерів) фонду;
  3. адміністративне управління та ведення бухгалтерського обліку;
  4. маркетинг та просування фонду на ринку;
  5. підготовка та подання звітності інвесторам (акціонерам) фонду;
  6. складання бюджету та його планування та ін.

Керівна компанія може замовляти виконання послуг за винагороду спеціалізованим стороннім організаціям. Деякі керуючі компанії передають контрагентам надання практично всіх послуг, крім розробки інвестиційної політики, складання бюджету та планування. Керівна компанія не має права взяти на себе зберігання та облік активів фонду (їх здійснює кастодіан) та аудит, перевірку та звірку рахунків фонду (її виконує незалежний аудитор). У деяких випадках виникає необхідність залучення оцінки вартості активів фонду незалежного оцінювача.

За надання послуг керуюча компанія отримує винагороду, яка може виплачуватись у вигляді:

  • фіксованої суми, розрахованої на покриття витрат на управління фондом плюс прибуток;
  • фіксована сума плюс премія, розмір якої залежить від фінансових результатів, досягнутих фондом;
  • фіксованого відсотка від ринкової вартості активів фонду, включаючи компенсацію витрат управителя з управління фондом (найбільш використовуваний варіант).

Органи державного регулювання ринку цінних паперів контролюють величину мінімального розміру власного капіталу керуючої компанії та рівень кваліфікації її штатних співробітників. Події управляючих компаній над ринком цінних паперів переважають у всіх країнах перебувають під жорстким контролем відповідних державні органи. Насамперед, тому що працюють вони безпосередньо на гроші клієнтів.

В Україні для керуючих компаній використовується термін «Компанія управління активами» (КУА). Відмінною особливістю українського законодавства у цьому питанні є наявність визначення терміна «Компанія з управління активами» у законі та докладна законодавча регламентація обмежень у цій галузі діяльності.

Залишити коментар:

Site Footer