Кептивна страхова компанія

Кептивна страхова компанія (captive insurance company) – дочірня компанія або компанія у складі об’єднання (холдингової компанії), створена для здійснення страхування переважно суб’єктів господарювання, що входять до його складу. Основною метою створення кептивних страхових компаній зазвичай є збереження коштів, що спрямовуються на страхування, у розпорядженні та під контролем засновників материнської компанії, які одночасно є клієнтами своїх кептивних страхових компаній. Збіг інтересів страховика та його клієнтів створює широкі фінансові можливості для ефективного використання страхових платежів. Забезпечивши страхові інтереси своїх засновників, кептивні страхові компанії пропонують свої послуги стороннім клієнтам. Страхування фінансових ризиків займає зазвичай значне місце у діяльності цих підприємств.

Переваги організації кептивної страхової компанії полягають у великій потенційній ємності великого сегмента страхового ринку, що обслуговується корпоративним страховиком. Проникнення конкуруючих страхових компаній у даний сегмент страхового ринку з метою залучення нового бізнесу є вкрай складним або неможливим.

Діяльність кептивних страхових компаній безпосередньо пов’язана з комерційними банками, пенсійними та інвестиційними фондами, іншими фінансово-кредитними інститутами, що функціонують у системі багатопрофільних концернів або фінансово-промислових груп. Ці фінансові та банківські структури зазвичай виступають засновниками кептивної страхової компанії, через систему участі (обміну акціями) відбувається взаємне проникнення і виявляється взаємний вплив на проведену фінансову політику, тактику та ділову стратегію між кептивною страховою компанією та іншими фінансовими та банківськими структурами багатопрофільних концернів та промислових груп. За кордоном діяльність багатьох кептивних страхових компаній сконцентрована на операціях перестрахування, у т.ч. через страховий офшор.

Найпростішою формою кептивної страхової компанії є компанія, заснована материнською компанією для страхування всіх або її власних ризиків. Таку компанію часто називають чистою кептивною компанією. Проте, основним призначенням кептивних компаній є регулювання фінансових потоків та перестрахування. Вони також беруть участь у страхуванні власності, від нещасних випадків, фідуціарних правовідносин та спеціальних видів страхування. Нині існують такі основні типи кептивних страхових компаній:

  • Компанія з одним засновником – страхує ризики лише свого засновника чи його операції;
  • Групова компанія — утворюється на страхування певних юридичних. Засновниками є низка незалежних компаній;
  • Асоційована кептивна страхова компанія – обслуговує лише членів певної групи юридичних осіб або асоціації;
  • Агентська кептивна страхова компанія утворюється страховими брокерами або агентами, як правило, для самостійної участі в страховому бізнесі, який вони контролюють;
  • Орендована кептивна страхова компанія забезпечує доступ до всіх переваг таких компаній, але фактично не реєструється, а орендується у страховика. У цьому потрібно додатково страхувати ризики страховика;
  • Диверсифікована кептивна страхова компанія – страхує фізичні особи від втрат, пов’язаних із бізнесом юридичних осіб, які обслуговує кептивна компанія;
  • Спеціальна кептивна страхова компанія – це, як правило, перестрахувальні компанії, що укладають перестрахувальні контракти зі своїми засновниками та передають ризики на вторинний страховий ринок шляхом випуску облігацій.

Залишити коментар:

Site Footer