Казначейські квитки

Казначейські квитки (treasury notes) – грошові знаки, що випускаються казначейством чи емісійним банком під зобов’язання казначейства покриття державних витрат, бюджетного дефіциту. Казначейські квитки не мають матеріального забезпечення та є представниками паперових грошей.

Історично емісія казначейських квитків була зумовлена ​​необхідністю фінансування державних витрат, на відміну від емісії банкнот, яка визначалася насамперед потребами кредитування товарообігу. Казначейські квитки не забезпечувалися дорогоцінними металами і підлягали розміну на золото і срібло, на відміну банкнот. Але після скасування золотого стандарту межа між казначейськими квитками та банківськими квитками практично стерлася.

Казначейські квитки випускалися під час воєн та національних потрясінь, у періоди погіршення фінансового стану держави. У Франції казначейськими квитками були асигнати (фр. assignat), випущені 1789 р. як державні облігації; в 1790 р. їм було присвоєно силу законних платіжних коштів, і вони перетворилися на паперові гроші. Анульовані асигнати у лютому 1797 р.

У Північній Америці казначейські квитки були випущені під час війни англійських колоній за незалежність та отримали назву «континентальні гроші» (1775); було ліквідовано 1780 р. США під час Громадянської війни 1861–1865 гг. були випущені в обіг казначейські квитки зеленого кольору – “Грінбеки” (див. Паперові гроші).

У Росії її у 1769 р. було випущено асигнації, що у зверненні до 1843 р., коли вони вилучили з обігу шляхом обміну на «кредитні квитки» (під час проведення фінансової реформи міністра фінансів графа Е.Ф. Канкрина 1839–1843). Торішнього серпня 1917 р. Тимчасовим урядом було випущено казначейські квитки, отримали у народі назву «керенки». У Радянській Росії 1919 р. казначейські квитки називалися «розрахунковими знаками», та був «радзнаками». У колишньому СРСР казначейські квитки було випущено під час проведення фінансової реформи 1922–1924 гг. Хоча на казначейських квитках було написано золотом, розміну на золото вони не підлягали і конкретного матеріального забезпечення не мали. У 1925 р. випуск казначейських квитків було передано Держбанку СРСР. Емісія казначейських квитків була припинена в 1990 р., і в 1993 вони були вилучені з обігу шляхом обміну на “Квитки Банку Росії”.

Залишити коментар:

Site Footer