Категорії банківських карток

Платіжні системи формують свої карткові продукти, орієнтуючись на рівень доходів та соціальне становище споживачів. Кожному сегменту відповідає своя категорія карти, яка визначає статус її власника. Чим вона вища, тим більше додаткових можливостей та сервісів отримує власник картки.

Платіжні системи VISA International і MasterCard WorldWide, що домінують на вітчизняному ринку, виділяють три основні категорії банківських карток:

  1. електронні;
  2. класичні;
  3. преміальні.

Електронні – це кредитні або дебетові картки початкового рівня Visa Electron, VISA Electron Instant Issue, MasterCard Electronic, MasterCard Instant Issue та Maestro. Мають низьку вартість річного обслуговування. Використовуються лише у банкоматах та POS-терміналах. За ними неможливе перевитрата коштів. Такі карти вважаються найбільш захищеними, оскільки за їх використання обов’язковою є авторизація операцій у режимі реального часу. З їх допомогою неможливе проведення операцій у мережі Інтернет. Часто видаються банками в рамках зарплатних проектів та програм роздрібного кредитування, пропонуються безкоштовно до інших банківських продуктів, наприклад, вкладів.

Картки Instant Issue не персоналізовані. На їхньому лицьовому боці не вказується прізвище власника. Призначені для миттєвої видачі клієнту.

Класичні карти – VISA Classic та MasterCard Standard. Вони можуть бути кредитними та дебетовими, розраховані для людей зі стабільним доходом, мають найбільш оптимальне співвідношення витрат на обслуговування картки та сервісу, що надається банком та платіжною системою.

Карти ембосовані – тобто ім’я власника, номер та термін її дії видавлені на лицьовій стороні. Це дає можливість користуватися ними за допомогою електронних пристроїв обслуговування (банкомати, термінали), так і механічних (імпринтер).

По карті можна здійснювати безготівкову оплату товарів та послуг у торгово-сервісних підприємствах, у мережі Інтернет, отримувати готівку в банкоматах, відділеннях і касах свого банку та інших кредитних організацій як у країні, і там. Утримувачам Classic або Standard надається сервіс екстреної видачі готівки або виготовлення тимчасової картки – у разі втрати її за кордоном.

Вартість річного обслуговування класичних карт і вимога первісного внеску щодо них у банках різняться.

Преміальні карти – кредитні та дебетові картки рівня Gold (VISA Gold, MasterCard Gold) та Platinum (VISA Platinum, MasterCard Platinum), а також картки VISA Infinite та MasterCard World Signia. Ці картки крім основної платіжної функції надають її власнику низку додаткових сервісів.

Кожен тип преміальної картки має власне наповнення, пропоноване платіжною системою. Власники золотих карток забезпечуються інформаційним обслуговуванням. Послуга дозволяє клієнту дізнатися, які документи потрібні для отримання візи, до якої поліклініки краще звернутися, перебуваючи у поїздці тощо. Можуть пропонуватися різні страхові програми від банків, а також участь у програмі привілеїв – власники карток отримують дисконт у ресторанах, бутіках, при бронюванні готелю або оренді автомобіля та ін.

У разі втрати або крадіжки власник картки може максимально швидко отримати нову або зняти готівку практично в будь-якій точці світу. Для цього йому потрібно зателефонувати до служби підтримки за номером телефону, який відповідає країні, в якій він знаходиться. Дізнатися про номери телефонів можна на офіційних сайтах платіжних систем.

Власникам платинових карт також доступні всі ці послуги, тільки на кращих умовах.

У Європі карти преміального сегмента відкриваються лише особам з високим доходом і обіймають значні посади. Як правило, ці карти включають наповнення різними додатковими сервісами і привілеями. В Україні справа інакша. Банки самі визначають сегмент клієнтів та наповнення картки. Не оснащуючи золоті та платинові карти безліччю додаткових послуг та можливостей, банки роблять їх доступними для пересічних громадян. У результаті на вітчизняному ринку сьогодні є преміальні карти Gold та Platinum абсолютно різних рівнів.

Обидві платіжні системи мають справді преміальні картки не для всіх — MasterCard World Signia та Visa Infinite, які обов’язково включають конс’єрж-сервіс та страхування тих, хто виїжджає за кордон. Такі карти спочатку дорогі, і зробити їх масовим продуктом неможливо.

Залишити коментар:

Site Footer