Інтелектуальні інвестиції

Що таке інтелектуальні інвестиції?

Інтелектуальні інвестиції — це інвестиції, вкладені у виробництво інтелектуального товару, тобто. вкладення коштів у створення нових нематеріальних активів, а також у навчання персоналу та підвищення його кваліфікації для створення надалі інноваційних продуктів.

Ринок інтелектуальних інвестицій є складовою ринку інвестицій. Об’єктом цього ринку є особливий товар — інтелектуальна власність індивідуума чи колективу. Звідси — дві форми інтелектуальної власності: індивідуальна та колективна. Крім того, інтелектуальна власність може бути поділена на кілька видів:

  1. виняткова власність – запатентована або захищена авторським правом;
  2. інформаційна власність — як набутих знань, ідей, досвіду, навичок, кваліфікації. Вона не має правового захисту та реалізується у вигляді інформаційних послуг на контрактній основі через вивчення, освіту чи публікацію;
  3. ліцензійна власність – у вигляді набутих інвестором прав власності або користування, що фіксуються ліцензіями.

Можна виділити ще один вид інтелектуальної власності, який може бути запатентований, оскільки його авторами можуть виступати кілька індивідуумів чи колективів. Така власність має властивість швидко перетворюватися з виняткової на суспільне надбання. Прикладом її служать окремі ідеї та пропозиції, що реалізуються в законодавчих та нормативних актах, втрачаючи при цьому авторство. З метою захисту прав на таку власність автори користуються послугами спеціальних реєстраційних фірм, які фіксують пріоритет. Інший спосіб захисту такої власності – спосіб першої публікації.

Об’єкти інтелектуальних інвестицій

Об’єкти інтелектуальних інвестицій класифікуються за видами інтелектуальної власності. Насамперед це винахід, корисна модель, промисловий зразок, знак для товарів та послуг.

Винахід (корисна модель) – Це результат творчої діяльності людини в будь-якій технології. Право власності на винахід засвідчується патентом на строк дії 20 років, корисна модель патентується на 5 років з можливістю продовженням терміну ще на 3 роки.

Промисловий зразок – Це результат творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання. Таким результатом може бути форма, малюнок, ін Патенти на промислові зразки видають терміном на 10 років з можливістю продовженням терміну ще на 5 років.

Товарний знак — це позначення, яким товари та послуги одних виробників відрізняються від товарів та послуг інших. Право власності на товарні знаки засвідчується свідоцтвом на 10 років із можливістю продовження ще на 10 років.

Об’єктами інтелектуальної власності можуть бути наукові теорії, математичні методи, плани, правила, програми для обчислювальної техніки, художні твори тощо.

Залежно від виду інтелектуальна власність по-різному реалізується над ринком інтелектуальних товарів та послуг. У більшості випадків інтелектуальні товари та послуги стають об’єктом інвестицій, однак вони можуть бути реалізовані і на споживчому ринку. У разі якщо інвестор набуває інтелектуальних товарів та послуг для використання в інвестиційній (підприємницькій) діяльності з метою подальшого отримання доходу, то такі вкладення називаються інтелектуальними інвестиціями.

Види інтелектуальних інвестицій

Інтелектуальні інвестиції здійснюються у вигляді:

  1. придбання виняткових прав користування – придбання патентів, ліцензій на винаходи, промислові зразки, товарні знаки;
  2. придбання інформаційних послуг через наймання різноманітних фахівців — науковців та практиків за контрактом або у вигляді разового придбання інформаційних послуг (консультування, експертиза, рекомендації тощо);
  3. придбання науково-технічної продукції, тобто інтелектуальних товарів у матеріальній формі (проектно-кошторисної документації, програм, методик, ноу-хау);
  4. вкладень у людський капітал, тобто видатків на освіту, підготовку та перепідготовку кадрів, навчання тощо.

Фінансування інтелектуальних інвестицій

Фінансування інтелектуальних інвестицій може здійснюватися за рахунок трьох джерел:

  1. бюджетних асигнувань та коштів державних підприємств;
  2. приватного підприємницького капіталу;
  3. спонсорських коштів, субсидій окремих фірм чи приватних осіб.

Фінансування інтелектуальних інвестицій за першим із перелічених джерел здійснюється державою з метою підвищення інтелектуального потенціалу суспільства. Споживачами інтелектуальних товарів та послуг, що фінансуються за рахунок коштів держбюджету, виступають широкі верстви населення, які навчаються у середніх школах, ПТУ, ліцеях, коледжах, технікумах, вузах, працюють у державних НДІ, набувають навчальної літератури за державними пільговими цінами.

Інтелектуальні інвестиції у науково-дослідній діяльності реалізуються у вигляді венчурних проектів, шляхом створення різноманітних науково-дослідних, інжинірингових та консалтингових фірм. Таку форму інтелектуальних інвестицій відносять до інновацій.

Посередницькі функції на ринку інтелектуальних товарів та послуг здійснюють брокерські фірми та науково-консультаційні центри, які мають бази даних про новітні винаходи, промислові зразки, науково-технічні розробки, захищені патентами та ліцензіями, а також про інші інтелектуальні товари та послуги. Такі фірми також мають інформацію про дипломованих фахівців, які можуть залучатися до здійснення того чи іншого інвестиційного проекту на контрактній основі.

Більшість країн з ринковою економікою в інтелектуальній сфері мають цілу низку установ, що функціонують за рахунок субсидій з боку фірм та окремих приватних осіб. Такі недержавні фонди, асоціації, центри, університети та коледжі називають неприбутковими установами, а фірми та приватні особи, які виступають у ролі інвесторів, є донорами. Подібний варіант фінансування інтелектуальних інвестицій є альтернативним бюджетному та підприємницькому фінансуванню, і здійснюється, як правило, у благодійних цілях.

Залишити коментар:

Site Footer