Індосамент

Індосамент (Endorsement) — передавальний напис на звороті векселі (чека, коносамента), що засвідчує передачу права на цей цінний папір від однієї особи (індосанта) до іншої (індосату). Іноді може проставлятися на додатковому аркуші – аллонже.

Права за векселем передаються не шляхом цесії, як з інших цінних паперів, а шляхом індосаменту, тобто через передавальний напис. При цьому індосамент має важливу відмінність від цесії: будь-яка людина або організація, що поставили свій підпис на векселі, стають відповідниками за обов’язком з правом регресивної вимоги до всіх інших, що поставили підписи. Іншими словами, будь-яка особа, яка поставила індосамент, може бути залучена до оплати. Після того як хтось із індосантів заплатив за векселем, він може, у свою чергу, вимагати відшкодування витрат з інших осіб, які підписали передавальні написи, або з платника.

В іменному (повному) індосаменті вказується особа, якій передається право власності. В бланковому (ордерному) індосаменті немає інформації про нового власника. Різновидом бланкового индоссамента є индоссамент на пред’явника. Заставний індосамент може використовуватись у кредитних операціях під заставу векселів.

Допоміжний індосамент може включати застереження про просте доручення провести операції з цінним папером. Індосант у такому разі може індосувати цінний папір на користь іншої особи лише у порядку перепоручення, тобто з аналогічним застереженням. Препоручательный індосамент — це індосамент, обмежений лише дорученням здійснювати права, засвідчені цінним папером, без передачі цих прав індосату, тобто. власник векселі фактично видає довіреність третій стороні ті чи інші дії. Оформляється препоручательний індосамент відповідним написом: “валюта для отримання”, “на інкасо”, “як довіреному”, “довіряю отримати”, “такому в порядку доручення”, “на підставі договору доручення”.

При використанні допоміжного або заставного індосаментів доцільно окремо оформлювати довіреність або договір застави.

Безоборотний індосамент здійснюється з застереженням «без обороту на мене», що знімає відповідальність з векселедавця за неоплаченим та опротестованим у платежі векселем. Крім передавальної, індосамент виконує легітимітаційну та гарантійну функції. Гарантійна функція полягає в тому, що після передачі векселя індосант стає перед індосатом боржником, відповідає за акцепт і платіж за цим векселем. Зі збільшенням кількості індосаментів зростає і коло осіб, пов’язаних солідарною відповідальністю за векселем, що підвищує надійність його використання. Легітимітаційна функція є свідченням законності правничий та випливає речей, що законність прав вексельного кредитора виходить з безперервному ряді індосаментів навіть у разі, коли останній індосамент є бланковым. Сам індосамент як технічний запис повинен бути чітким, простим і нічим не обумовленим. Різні обмежувальні умови (записи) вважаються недійсними. Підпис на індосаменті повинен бути виконаний власноруч індосантом, тоді як інші частини можуть бути написані або надруковані іншим способом.

Для можливості пред’явити вексель до оплати необхідно, щоб на векселі був безперервний ряд індосаментів, тоді кінцевий власник векселі може довести законність придбання своїх прав з цінних паперів.

(Див. Аваль).

Залишити коментар:

Site Footer